Üretim Yönetimi Sistemi Nedir?

Üretim yönetim sistemi kısaca olarak adlandırılan bu sistem sayesinde üretimde maksimum performans hedeflenmektedir. Peki, Manufacturing Execution System (MES) nedir? cevabı aşağıdaki yazımızda.

Üretim Yönetimi Sistemi Nedir?

Üretim yönetimi sözlük anlamıyla bir işletmenin mevcut sistemindeki malzemeleri, beşeri gücü, makine – teçhizat kaynaklarını en uygun şekilde değerlendirerek talep gören ürünü istenilen zamanda ve maliyette üretmek anlamına gelir.

Üretim yönetimi için gerekli görülen hammaddelerin farklı kaynaklardan cüzi fiyatlarla alınması, her maddenin ayrı şekilde işlenmesi ve işlenen maddelerin istenilen miktarda hazır hale getirilmesi gerekir. Tüm bunları gerçekleştirmek için gerekli olan şeyler makine – teçhizat ve beşeri (insan gücü) sermayedir. Üretim yönetimiyle amaçlanan şey; hizmeti üretme sürecinde gereksiz israflardan kaçınmak, sade fakat mevcut değerleri kusursuz bir şekilde sunarak şirket karlılığını artırmaktır. Bu noktada Prowmes ile şirketler ilk kurulum maliyeti olmadan üretim yönetim sistemine sahip olarak avantajlardan ve her an her yerden takip, raporlama özelliklerinden faydalanabileceklerdir.

Üretim Yönetiminin İşletmelere sağladığı Faydalar Nelerdir?

 •  Mal ve kaynakların en etkin şekilde kullanılıp kullanılmadığını denetler ve olası durumlarda iyileştirme imkânları sağlayarak verimli hale getirilmesini sağlar.
 •  Kıt kaynakların etkili ve çözüm odaklı şekilde kullanılmasını sağlar.
 •  Tüketicinin istediği doğrultuda mal ve hizmet üretiminin saptanması için gerekli analizlerin yapılmasına olanak tanır.
 •  İşletmedeki mevut makine ve teçhizatın nasıl ne şekilde kullanılacağını saptar.
 •  Kalite ve stok kontrolü gibi aşamaların kontrolünün planlı bir şekilde yapılmasına yardımcı olur.

Neden Üretim Sistemi Yönetimi?

 • Üretim yönetimi planlaması çerçevesinde sağlıklı bir üretim emirlerinin işlemesi
 • İşletmenin mevcut beşeri gücü ve makine- teçhizat kapasitesine göre planlama
 • Üretim süresince ve sonunda kalite kontrol işlemlerinin takip edilebilmesi
 • Maki ve teçhizatların bakım süreçlerini takip etme ve maliyetlerini çıkarma
 • Fason üreticilerle yapılan çalışmaların takibinin yapılabilmesi
 • Talep edilen siparişlerin ve stok kontrollerinin sağlıklı bir düzen içinde gerçekleştirilmesi
 • İş sürecinde gerçekleştirilen maliyetlerin ürün maliyetlerine yansıtabilmesi

Üretim Yönetimi Neden Önemlidir?

Üretim yönetimi sistemleri; işletmelerin mevcut malzemelerini, beşeri gücünü ve makine – teçhizat stoklarını en verimli şekilde kullanılmasını sağladığından bir işletme için üretim yönetimi programı olmazsa olmazlar arasında yer alır. Özellikle büyüme yolundaki işletmelerin üretim yönetimini ve üretim takibini sağlıklı bir şekilde yapıp verimli sonuçlar alabilmesi için üretim yönetimi sistemi kullanması önerilir. Prowmes ise büyümeyi hedefleyen işletmeler için düşük maliyet, yüksek verimlilik için biçilmiş kaftandır.

Üretimin aşamaları, stok durumu, müşteri talepleri, ürünlerin piyasaya sürülmesi, müşterilere ulaştırılması vb detayların tek bir mekanizmadan yapılabilmesi için üretim yönetimi sistemleri kullanılıyor. İşletmelere zamandan tasarruf ve pratik kazandıran üretim yönetim sistemi bu açıdan önem teşkil ediyor.

Üretim Yönetimi Sisteminin  MES Amaçları

 • Tüketicilerden gelen taleplerin; zaman – fiyat – kalite isteklerinin üst düzeyde karşılanması,
 • Stok devir hızını dengelemek,
 • İşletmedeki kaynakların en üst düzey şekilde kullanılarak yüksek verim elde etmektir.

 (Manufacturing Execution System (MES)) hakkında detaylı bilgi almak ve kurulumu için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Adres: Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No:51 Bebek-Beşiktaş İstanbul-Türkiye

Telefon: 0212 257 94 19  <|>  Email: info@prowmes.com

prowmesadmin

Prowmes, fabrikanızdaki üretim makinalarını ve üretim planlarını anlık olarak izlemenizi kolaylaştıran, üretim takip ve yönetim sistemidir. Bulut teknolojisi sayesinde istediğiniz her an ve her yerden, verimlilik için gerekli raporlara anlık ulaşmanızı sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir