Üretim Yönetim Sistemlerinde (MES) Bulut Bilişim Yeni Hedef

Kalite takibi, üretim ve envanter takibinde bulut bilişim

Son 20 senedir Üretim Yönetim Sistemleri (MES) üretimi izlemek, kalite ve envanter takibi yapabilmek için büyük ölçüde kullanılmaktadır. Başlardan itibaren sürekli gelişen bu sistemler firmaların farklı lokasyonlardaki işletmelerini de tek merkezden izleyebilmesine olanak tanır hale gelmiştir.

Gartner ve Manufacturing Enterprise Solutions Association (MESA)(http://www.mesa.org/en/index.asp) tarafından 3. kez yapılan araştırmada Üretim Yönetim Sistemlerine yatırım yapmayı düşünen firmaların çoğu (57%), bu sistemlerin tekil yapılar yerine global yapılar olmasını, yani tek noktadan tüm üretim merkezlerini kontrol edebilir ve izleyebilir olmasını talep etmektedirler.

Araştırmadan çıkan 3 temel sonuç,

  • Üretim Yönetim Sistemlerini, organizasyonların, üretimleri için olmazsa olmaz olarak görmesi
  • Bulut bilişim temelinde gelişen sistemlere yönelme
  • MES ile hedeflenen sonuçlara ulaşılabileceğinin düşünülmesidir.

Bu sonuçlardan özellikle MES sistemlerinin buluta yöneliyor olması, güvenlik konusunda temel kaygılar oluşturmaktadır. Çünkü fabrikanın hem fiziksel hem de siber güvenliği fabrika yöneticilerinin üzerinde durduğu ana noktadır. Ancak son zamanlarda web ortamında yaşanan gelişmeler, fabrika yöneticilerini de bulut yapıları konusunda güvene doğru yöneltmektedir. Dolayısıyla bulut tabanlı MES yavaş yavaş kabul görülebilecek sistemler olacaktır.

Gartner/MESA’nın araştırmasından çıkan sonuçlardan bir diğeri ise 52% oran ile MES’in her üretim noktası için şu anda özel durumda olmasıdır. Ancak önümüzdeki 2 yıl içerisinde bu oranın %28’e düşmesi beklenmektedir.

Bulut Sistem Üzerinde MES

Aslına bakıldığında MES’i buluta taşımak düşünüldüğü kadar korkutucu değil. Bulut sistemlerini bilen ve kabul eden insanlar için aslında bulut sistemler güvenli ve güvenilir. Kısa bir örnek ile devam edelim. Gmail veya Yahoo mail düşünüldüğünde, bu şirketlerin üzerinde bulunan mail hesapları tamamen paylaşımlı sunucular üzerindedir ve kullanan herkes bu firmalara güvenir. Üstüne üstlük Google ve Apple sistemlerinin alt yapısının çoğunu bulut alt yapısı üzerinde geliştirmiştir.

Güvenlik ve güvenilirlik haricinde, sistemlerin hızlı gelişmesi ve maliyetlerin düşmesi için de bulut sistemi oldukça mantıklıdır. MES sistemlerini bulut üzerinden kullanmak, aslında firmaların daha az işgücü ile çok daha verimli raporlar ve sistemler yönetebilmesini sağlayabilir. Bu da Bulut Tabanlı MES kullanan firmalar için maliyet/performans analizini olumlu yönde geliştirir.

prowmesadmin

Prowmes, fabrikanızdaki üretim makinalarını ve üretim planlarını anlık olarak izlemenizi kolaylaştıran, üretim takip ve yönetim sistemidir. Bulut teknolojisi sayesinde istediğiniz her an ve her yerden, verimlilik için gerekli raporlara anlık ulaşmanızı sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir