Üretim ve Otomasyon İlişkisi

Üretim çok ciddi ve zor bir iştir ve bu yüzden süreç büyük titizlikle takip edilmelidir. Takibi kolaylaştırma ihtiyacı ve gelişen teknoloji sonucu, otomasyon sistemi ProwMES doğmuştur.

Üretim her sektörün olmaz olmaz temel taşlarından biridir. Üretim yapmak ciddi ve zor bir iştir. Büyük bir titizlik ve özenle takip edilmesi gereken üretim süreci en küçük dikkatsizlikte verim kaybına neden olabilir. Verim kaybı bir başka deyiş ile para kaybı demektir. Para kaybetmek istemeyen üreticiler ve imalatçılar üretimin her safhasına hâkim olmalı ve her bölümünü büyük bir dikkatle yönetmelidir.

Teknolojinin nimetleri üretim sürecinde de büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Hangi sektör olursa olsun, ister tekstil, ister metal sektörü fark etmeksizin üretim sürecinin sıkı sıkıya takip edilmesi gerekmektedir. Endüstri ve sanayi alanlarında sürecin takip edilmesi, verimliliği arttırdığı gibi doğabilecek aksaklıkları önceden görme ve bu aksilikler için tedbir almayı da kolaylaştırır.

Her fabrika veya üreten işletme, verimin artması için yeni yöntemler arar. Gelişen teknoloji bu konuda da üreticilerin yanında yer alıyor. Tesisler, fabrikalar, imalathaneler ve diğer üretim yapan işletmeler için otomasyon sistemi artık vazgeçilmezdir. Verimliliği arttırmak isteyenler üretimi sıkı bir şekilde takip etmelidir. Üretimi iyi takip etmek verimliliği mutlaka arttıracaktır.

  • Planlama,
  • Üretimin takip edilmesi,
  • Fire miktarının takip edilmesi,
  • Makine verimliliğinin takip edilmesi,
  • Personel verimliliğinin takip edilmesi

gibi birçok konuda yardımcı olan otomasyon sistemlerinin gözlemlenen ve hissedilen en büyük eksikliği mobilize olamamasıydı.

Gelişen teknoloji, sonunda Prowmes sisteminin doğmasını sağladı ve üretimin her aşamasındaki zorlukların kolayca aşılmasına imkân tanıdı. Bulut teknolojisini de kullanan bu otomasyon sistemi, istenilen her yerden verilere erişme imkânı doğurdu.

Örneğin, bir fabrika sahibi, üretim sürecini evinden veya işletmesinden uzakta bir yerdeyken de takip edebilir hale geldi. Cep telefonu, tablet veya bilgisayar ile bağlanarak sürecin her aşamasını görebilir, anbean takip edebilir.

Üretim sürecinde veri analizi doğru yapılmazsa tüm çabanız boşa gider

Doğru verilere ulaşmak sanıldığı kadar kolay olmayabilir. Teknolojinin bu kadar gelişmediği zamanlarda doğru veriye veya bilgiye ulaşmak için onlarca insanın istihdam edilmesi gerekirdi. Prowmes teknolojisi ile artık verilere ve bilgilere ulaşmak eskisinden çok daha kolay hale geldi. Doğru veriye ulaşmak kadar verilerin doğru şekilde analiz edilmesi ve raporlanması da bir o kadar önemlidir.

Doğru verilere sahip olabilirsiniz ancak yanlış veri analizi ile yaptığınız veya yapacağınız tüm çalışmalar çöpe gidebilir. Belki kaybettiğiniz ürünleri veya parayı tekrar yerine getirebilirsiniz ancak kaybedilen zamanı geri getirmek imkânsızdır.

Üretim Yönetim Süreci tek düze bir sistem üzerinden giderek analiz edilmeye kalkılırsa hataya ve yanlış yönlendirilmeye neden olabilir.  Ay bazında raporlama, ürün bazında raporlama, bölüm bazında raporlama gibi raporlar ile olayları daha net görmeyi sağlar.

prowmesadmin

Prowmes, fabrikanızdaki üretim makinalarını ve üretim planlarını anlık olarak izlemenizi kolaylaştıran, üretim takip ve yönetim sistemidir. Bulut teknolojisi sayesinde istediğiniz her an ve her yerden, verimlilik için gerekli raporlara anlık ulaşmanızı sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir