Üretim Takip Sistemi – Sınırsız Karşılığı Olan Yatırım

Üretim takip sistemine yatırımın karşılığında ne beklemelisiniz? Yatırımın 3 katı? 5 katı? Bu konu karar aşamasında en çok sorgulanan konulardan bir tanesi.

Üretim takip sistemi (manufacturing execution system – MES) işletmeleri kökten değiştirebilecek yatırımlar arasında en öne çıkan örneklerden biridir. Fakat, her işletmedeki ortaya çıkarılacak potansiyel değişebilir. Bu sizin ne kadar ileri görüşlü, cesur ve kendinizi adadığınızla doğru orantılıdır. Rekabette üstünlük sağlayan firmalar köklü değişimleri ufak anlık başarıların üstünde tutarlar.

Dünya çapında üreticiler akıllı data kullanımına, hızlı çözüm üretimine ve verimlilik düzeyi artırımına gittikçe daha çok önem vermektedirler. Üretim takip sistemleri üç konuda da birbiriyle bağlantılı ve geniş kapsamlı yardımlar sağladığından büyük beklentiler doğurmaktadır. Fakat, fabrikalar eski tarz işletime devam edip kısa süreli yerel hedeflere yoğunlaşma eğilimi göstermektedir. Yatırımın karşılığını olabildiğince kısa sürede olmak cezbedici olsa da, üretim takip sistemi geliştirilmesi ve kurulumu detaylı düşünülüp planlanmalıdır. Yeterince etüt edilmeyip kurulan üretim sistemleri uzun vadedeki potansiyellerine ulaşamamaktadır. Kısa vadede çalışmak genelde daha kolaydır. Yürürlüğe konulacak projelerden de beklenti geri dönüş olduğundan, uzun vadeli projelere daha soğuk bakılır.

Bu tip sebeplerden dolayı Üretim Takip Sistemlerinin yararları sadece dört duvar arasında ne kadar para kazandıracağı olarak değerlendirilir. Masraf tasarrufları, daha yüksek verimlilik, daha büyük işem hacmi gibi yararlar tahmini hesaplanırken dikkate alınır. Fakat neden o kadarla kalınsın ki? Yararlar kısa vadeli strateji veya yatırımın geri dönüşünü hemen görme isteğiyle sabote edilmemelidir.

Üretim Takip Sisteminin ilk zamanları ileride artarak devam edecek olan verimliliğin ve tasarrufların temelini atar. Kümülatif olarak devam edecek yararlar aşağıdaki gibi özetlenebilir:

İlk 3-12 ay potansiyel yararlar:

 • Verimlilik yararları
 • Tasarruf artışı
 • Kalite artışı

12-16 potansiyel yararlar:

 • Süreç geliştirmeleri
 • Daha hızlı çevrim/iş akımı
 • Azalan stok masrafları

3 yıl sonrası potasiyel yararlar:

 • Üretme yeni ürün alımında hızlanma
 • Azalan dolaylı işçi maliyetleri
 • Yöneticilerin karar mekanizmasında kolaylıklar
 • Tüm şirketin beceriklilik/çeviklik artışı
 • Kaynak kullanım verimliliği artışı

Bir işletmenin üretim takibi ile olan gelecekteki başarısı, şirket çalışanlarının büyük resmi görebilme yeteneği, işlenen datadan öğrenip gelişmesi ve uygulayabilmesi, sistem sinerjilerini ortaya çıkarabilmesine bağlıdır. Kritik zamanlarda doğru karar vermek ileriye dönük karlılık ve uygulanabilirlikte önemli rol oynayabilir. Üretim takip sisteminin sağladığı data analizi ve karar aşamasındaki yardımları işletmelerin rekabette bir üst lige sıçramasında katalizör rolü oynayacaktır. Üretilen yeni bilgiyi kullanmayı başaramayan işletmeler takip sisteminin uzun vadeli yararlarından ve potansiyelinden tam olarak yararlanmamış olurlar. Doğru adımlarla, üretim takip sistemi operasyonel mükemmeliyet ve bunun devamlılığını sağlayacak araç olacaktır.

Üretim takip sistemi, üretim yaptığınız süre boyunca devamlılığı olan ve verimliliği giderek artan bir yatırımdır. Üretilen bilgiden elde edeceğiniz faydalarla aksiyon alarak yatırımınızın karşılığını fazlasıyla alabilir ve işletmeniz için devamlı bir gelişimin önünü açabilirsiniz. Unutmayın, üretim takip sistemleri üretim performansınızı daha üst bir seviyeye taşıyacak en önemli silahlardan bir tanesidir.

prowmesadmin

Prowmes, fabrikanızdaki üretim makinalarını ve üretim planlarını anlık olarak izlemenizi kolaylaştıran, üretim takip ve yönetim sistemidir. Bulut teknolojisi sayesinde istediğiniz her an ve her yerden, verimlilik için gerekli raporlara anlık ulaşmanızı sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir