Üretim Planlamasının Temel İlkeleri

Üretim planlamasının temel ilkeleri, üretim planlama örnekleri, teknikleri, stratejileri ve aşamaları hakkında bilgileri aşağıdaki makalemizde bulabilirsiniz.

Üretim Planlamasının Temel İlkeleri

Herhangi bir organizasyon için planlama, üretim sürecinin omurgasını oluşturur. Üretimlerin planlanması, organizasyonların mevcut durumu daha iyi anlamalarına yardımcı olur. Etkili planlama, tüm kapasiteyi ayırmayı kolaylaştırır ve aynı zamanda müşterilere doğru teslimat sürelerini taahhüt etmede yardımcı olur.

Üretim planlaması, herhangi bir üretim sürecinin özünü temsil eder. Amacı, üretim süresini ve maliyetlerini en aza indirgemek, kaynakları verimli bir şekilde düzenlemek ve işyerinde verimliliği en üst düzeye çıkarmaktır.

Üretim planlaması, personelin günlük faaliyetlerinden müşteriye doğru teslimat sürelerini gerçekleştirme yeteneğine kadar değişen çok sayıda üretim elemanı içerir. Özünde etkili bir üretim planlama operasyonuyla, herhangi bir üretim prosesi, tam potansiyelini kullanma kabiliyetine sahiptir.

üretim aşamaları, üretim ilkeleri,

Üretim Planlamasının Aşamaları

Küçük ölçekli üretim

Kurulumlarda harcanan zaman ve maliyetin azaltılması, bir şirketin daha küçük gruplar halinde ve talebe göre mal üretmesine izin verir. Bu, daha düşük kurulum, sermaye ve enerji maliyetleri ile sonuçlanır.

Müşteri talebi

Kaynakları atamayı planlayabilmeniz için önce ne kadar üretim yapacağınızı bilmek zorundasınız. Üretim planlaması, hedeflenen müşteri talep oranını mümkün olan en verimli şekilde karşılama prensibine odaklanırken, talepteki değişimlere cevap verme yeteneğini açık tutmaya odaklanır.

Malzemeler

Üretim hedefinizi gerçekleştirmek için, üretilmesi gereken malzeme mevcudiyeti sağlanmalıdır. En verimli üretim planlaması, minimum malzemeleri standart envanter olarak tutar. Plancılar, şirketin ihtiyaç duyduğu malzemenin ne kadar olduğunu, siparişlerin teslim sürelerini, tedarikçilerin teslimat sürelerini ve tedarikin güvenilirliğini değerlendirmelidir.

Çalışanları güçlendirmek

Bir işgücünü küçük ekiplere bölmek ve onlara diğer çeşitli görevlere karşı hesap verebilirlik sağlamak verimliliği arttırır. Ekiplere liderler atanır ve bu ekiplerin içindeki çalışanlar bakım konularında eğitilir – bu sayede üretim sürecindeki gecikmelerle başa çıkmalarına izin verilir.

Ekipmanlar

Üretim planlayıcısı, çıktıyı üretmek için kullanılan ekipmanın yeteneklerini dikkate alır. Kullanılabilirlik, performans ve kalite parametrelerini içeren ekipmanın temel kararlılığı, Genel Ekipman Verimliliği (OEE) ile belirlenebilir.

İşgücü

İnsan gücü planlaması, işi yapmak için gereken çalışan sayısını doğru tahmin etmeyi gerektirir. İşgücünün kapasitesi, en yüksek verimi planlamak için ekipmanın kapasitesine uymak zorundadır.

Süreçler

Etkin üretim planlaması, çıktı için kullanılan işlemlerin verimli ve güvenli bir şekilde çalışmaya devam etmesini sağlar. Çoğunlukla bir işlemin normal çalışması zaman zaman test ve ayarlamalar gerektirir.

Kontroller

Son bir üretim planlama ilkesi, ortaya çıktığı anda sorunları tespit eden kontrolleri devreye sokar.

  • Envanterin doğrulanması
  • Nitelikli tedarikçilerin ve personelin kullanımı
  • Mümkün olan yerlerde standardizasyon

Kontroller uygulandığında, etkileri en aza indirgemek ve üretimi istenen seviyelere geri döndürmek için olası düzeltici önlemleri almayı sağlar.

Bir sonraki adım, müşteriye doğru bir üretim planı ile yardımcı olmaktır. Seçeceğiniz ekip, tüm temel gereksinimlere cevap verecek ve aynı zamanda sürpriz unsurlara yer ayıracak, kullanıcı dostu, basit ama güçlü bir modül sağlamak için mümkün olan en iyi alternatifler üzerinde çalışır.

Çözüm modülü, sipariş fişi prosesini, kapasite rezervasyonunu, üretimin gönderilmesini ve hatta müşteri sahalarındaki kurulumları kapsayacak şekilde geliştirilir. Kapsamlı bir çözüm. Aynı zamanda, OnTime InFull oranını (OTIF) ölçerek teslimat performansını hesaplamak ve ayrıca, varsa, başarısızlık nedenlerini vurgulamaktan oluşmuştur. Üretim planlama çözümü, planlama sürecinde üretim ile ilgili tüm konuları ele almak üzere tasarlanır.

endüstri 40, endüstri, endüstri avantajları, endüstri 40 avantajları,

!Üretim planlanması için kullanılan ana sistem MES ‘tir. Üretim yönetim sistemi kullanarak üretim planlanmasını çok kolay bir şekilde kurumsal bir firmaya düzeyinde yapabilirsiniz. Ürünümüz prowmes ile alakalı bilgi almak için hemen bizimle iletişime geçebilir ve kusursuz bir üretim planlama sistemine sahip olabilirsiniz. Ayrıca diğer ürünlere nazaran, Prowmes’te kurulum maliyeti yoktur!

Adres: Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No:51 Bebek-Beşiktaş İstanbul-Türkiye

Telefon: 0212 257 94 19  <|>  Email: info@prowmes.com

prowmesadmin

Prowmes, fabrikanızdaki üretim makinalarını ve üretim planlarını anlık olarak izlemenizi kolaylaştıran, üretim takip ve yönetim sistemidir. Bulut teknolojisi sayesinde istediğiniz her an ve her yerden, verimlilik için gerekli raporlara anlık ulaşmanızı sağlar.