Üretim Otomasyonu Nedir?

Üretim otomasyonu, üretim yapılan fabrikalarda insan taraflı hata payını ortadan kaldırarak, üretim sürekliliği sağlamaktadır. Fazla / eksik hammadde kullanımının önüne geçerek tek tip ürünlerin ortaya çıkmasını sağlar. Hata payı minimuma ineceğinden dolayı üretim maliyeti de aynı orantıda düşecektir. Tek bir tip, hatasız ve sorunsuz ürünler çıkmasına olanak sağlayarak kurumsallaşma adına büyük bir önem arz etmektedir. Ayrıca üretim otomasyon sistemleri ile üretim 7/24 durmaksızın çalışabilmektedir. Tüm bantlar izlenebilmekte olup detaylı ve basit raporlara anlık ulaşılması mümkündür.

 

Günümüzde tüm farkı sektörler adına firmaların otomasyon bir sisteme geçmesi her konuda büyük bir önem arz etmektedir. Rakiplerin önüne geçmek, büyümeyi sağlamak ile birlikte maliyeti minimum seviye indirmek  için otomasyon sistemleri kullanılmaktadır. Ayrıca, kaliteli ürünler ortaya çıkarmak adına otomasyon, endüstriyel alanında bir devrim olarak artık tüm firmaların mecburi bir biçimde geçmesi gerektiği teknolojik bir sistemdir. Yani kısacası firmalarını ayakta kalması için ve rekabette kalabilmesi adına mutlaka otomasyon sistemine geçmesi gerekmektedir.

 

Özellikle tasarruf sağlayıcı olarak dikkat çeken otomasyon sistemi sayesinde, makinelerle insan gücü arasındaki denge sağlanmak suretiyle iş paylaşımı yapılmaktadır. Bu sayede daha dengeli ve kaliteli çalışmalar gerçekleştirilmektedir. Kendi kendine hareket eden bir sistem olarak da tarif edilecek olan üretim otomasyonu, insan gücü ile birlikte makine işleyişini bir araya getirmek suretiyle artık insanoğlunun vazgeçilmez bir parçası haline gelmiş durumdadır. Bilişim teknolojisi kapsamında ve yönetimsel anlamda insana ihtiyaç duyulmadan çok daha hızlı ve seri bir şekilde daha kaliteli bir ürün gerçekleştirilmesi adına otomasyon bir devrim olarak da nitelendirilebilir.

üretim otomasyonu, üretim fotoğrafı, otomasyon fotoğrafı,

Üretim Otomasyonunun Önemi

Gün geçtikçe daha fazla küreselleşen ve çok hızlı bir biçimde gelişme gösteren üretim kapsamında dünya pazarı için üretim otomasyonu büyük bir önem taşımaktadır. Daha düşük maliyetlerde daha kaliteli ürünler ile birlikte daha hızlı ve güvenilir bir üretimin hedeflenmektedir. Mutlaka bilişim teknolojisi ile birlikte insan gücünü bir araya getirmek suretiyle dengeli bir çalışma sistemi sağlanmalıdır. Özellikle insan gücüyle yapılması mümkün olmayan ve çok büyük bir zaman kaybına sebep olan işler adına üretim otomasyonu ile yapılmalıdır. Makinelerin devreye girmesi ile daha seri ve daha hızlı bir şekilde çalışmalar yapılmaktadır. Bu sayede işçi masrafları azaltılmakta, maliyet düşmekte ve tasarrufun en iyi şekilde sağlanmasına fırsat tanınmaktadır.

Üretim Otomasyonu İle Birlikte Gelen Avantajlar

Özellikle üretim otomasyonu, sağladığı birçok değişik avantaj ile birlikte endüstri alanında oldukça fazla kullanılmaktadır. Bu sistem kapsamında ilk başta birtakım riskler göz önünde bulundurmak suretiyle bazı maliyetler ortaya çıkabilmektedir. Ancak olaya uzun vadeli bakıldığında çok büyük bir avantajlar sağlamaktadır.

Üretim ve takip sistemi kapsamında daha verimli çalışmaların alınması, daha büyük bir kar elde edilmesi, kaliteli ürünler ile birlikte hızlı ve güvenilir bir üretim sağlanması adına birçok avantaj üretim otomasyonu yanında gelmektedir. Özellikle yarım ve tam otomasyon sistemlerine göre firmaların durumları kapsamında gerçekleştiren bu işlem ile birlikte rakiplerin bir adım önüne geçme olanağı yakalanmış durumdadır.

 

İlginizi çekebilecek bir diğer yazımız: Neden Akıllı Üretim Yapılmalı?

prowmesadmin

Prowmes, fabrikanızdaki üretim makinalarını ve üretim planlarını anlık olarak izlemenizi kolaylaştıran, üretim takip ve yönetim sistemidir. Bulut teknolojisi sayesinde istediğiniz her an ve her yerden, verimlilik için gerekli raporlara anlık ulaşmanızı sağlar.