Nesnelerin İnterneti Nedir?

Nesnelerin İnterneti olarak adlandırılan IoT (İnternet of Things) kullanım alanları, örnekleri, sunum ve uygulamaları hakkındaki bilgilere makalemizden ulaşabilirsiniz.

Son dönemlerde sık sık duyulan nesnelerin interneti yani İnternet of Things kavramı ilk kez 1999 yılında ortaya atılmıştı. Şimdilerde ise bu kavram geliştirilerek günümüz sanayi sektöründe pek çok gelişmenin alt yapısını oluşturmaktadır. Özellikle Endüstri 4.0 ile başlanan 4. endüstri devrimi sayesinde oluşan akıllı fabrikalar içerisinde bu sistem kullanılmaktadır. Fabrika içerisindeki cihazların birbirleriyle haberleşmesine olanak sağlayan bu teknoloji sayesinde anlık verilere erişmek çok kolaydır. Cihazların kendi aralarındaki haberleşme sonrası verileri, master cihaza yönlendirilerek detaylı analiz ve raporlama sunulmaktadır. Bu teknoloji sayesinde fabrikalardaki üretim performansı maksimum seviyeye çıkmaktadır.

internet of things, iot,

Nesnelerin İnterneti Ne gibi Avantajlar Sağlıyor?

Adreslenme özelliğine sahip olan nesnelerin bir araya gelerek kendi içerisinde oluşturdukları bir ağı ifade eden nesnelerin interneti bu nesnelerin aralarında iletişim sağlama özelliğini ifade ediyor.
Bunun yanı sıra IoT olarak da ifade edilebilen bu kavram farklı haberleşme protokolleri de kullanabilme özelliğine de sahiptir. Haberleşme protokolleri ise nesnelerin gerekli olduğu hallerde iletişim kurabilmelerini ve kendi içlerinde birbirleri ile bağlantı kurmalarını sağlıyor. Nesneler arasında gerçekleştirilen bu bilgi paylaşım fonksiyonu geliştirilen bir ağ sayesinde sistemde bulunan cihazlara entegre edilebiliyor.

1999 yılından bu zamana kadar muazzam bir değişikliğe uğramış olan nesnelerin interneti kavramı sayesinde şimdilerde gerçek zamanlı veri paylaşımı söz konusu oluyor. Son yıllarda gerçekleştirilmiş olan araştırmalar gösteriyor ki günümüzde internet ağına 10 milyardan fazla ağ bağlı durumda. Bu rakam 2030 yılına gelindiğinde ise 50 milyarın üzerine çıkacağı ön görülmektedir. Nesnelerin interneti tüm bu trafiği yönetebilecek kapasiteye erişme özelliğine sahip. Akıllı fabrika sistemlerinin olmazsa olmazı iot sayesinde fabrika üretim bandı içerisindeki cihazların birbirleriyle haberleşmesi sağlanmaktadır. Bu haberleşme sayesinde fabrikada olan bilgilere anlık olarak ulaşmanız hedeflenmektedir. Dakika, saat, gün, ay ve yıl olarak mevcut hammedeniz ve mevcut makineleriniz ile ne kadar üretim yapılacağına ulaşmanız mümkündür. Ayrıca üretimde oluşabilecek aksaklıklar veya sorunlar anlık olarak size bildirilmektedir.

iot, nesnelerin interneti,

Sistem Hangi Cihazları Birbirine Bağlıyor?

Sistemin yalnızca teknolojik birkaç cihazın internete bağlanması olarak anlaşılmamalıdır. Elbette ki bu durum da söz konusudur. Fakat bu açıklama oldukça dar bir aralıkta kalır. Tahmin edildiği gibi cihaz özellikle tablet ya da mobil cihazlar üzerinde etkileşim sağlıyor. Böylece her bir nesne için mobil ağ üzerinden ulaşılabilen özelliklere sahiptir demek mümkün. Bu özellik aracılığı ile birbiri ile etkileşim içinde olan nesneler karşılıklı olarak bildirim aktarması sağlayabiliyor. Bu sistemler genellikle geniş üretim ağına sahip olan fabrikalarda kullanılmaktadır.

Yapılan çalışmalar sayesinde yakın bir gelecekte belki de on binlerce ürün üzerinde bu sistem entegre olacak ve ürünlerin her biri Wi-Fi ve bluetooth teknolojisine uyum sağlar duruma gelecektir.
Bu sistem ile yapay zekanın da aslında hayatlarımıza yavaş yavaş dokunmaya başladığı görülecektir. Örneğin nesnelerin interneti ile entegre olan akıllı futbol topu sayesinde kaleye atılan şutlardan kaçının gol olduğunu otomatik olarak kaydedecektir. Bu sistem oldukça gelişmiş bir teknolojinin ayak seslerini ifade etmektedir.

Bu sistemden yararlanmak isteyenler giderek artış gösteriyor. Nesnelerin interneti uygulamasının kurulum hizmetini sağlamakta olan firmamız aracılığı tüm bu teknolojik gelişmelerden sizler de yararlanabilirsiniz. Böylece kaliteden ödün vermeyen bir üretim ağına sahip olursunuz. Detaylı bilgi için bizimle 02122579419 nolu telefondan iletişime geçebilir veya info@prowmes.com mail adresine mail atabilirsiniz.

prowmesadmin

Prowmes, fabrikanızdaki üretim makinalarını ve üretim planlarını anlık olarak izlemenizi kolaylaştıran, üretim takip ve yönetim sistemidir. Bulut teknolojisi sayesinde istediğiniz her an ve her yerden, verimlilik için gerekli raporlara anlık ulaşmanızı sağlar.