Makinelerin Haberleşmesi

Sanayi ürünleri başta olmak üzere pek çok farklı alanda üretim gerçekleştiren fabrikalarda sıklıkla kullanılmaya başlayan terimlerin arasına ‘M2M‘ uzun ismi ile ‘Makinelerin Haberleşmesi‘ de katılmıştır. Her geçen gün fabrikalarda kullanımı yaygınlaşan ve büyük avantajlara sahip olan otomasyon sistemlerinden biri olan machine to machine teknolojisi her ne kadar yeni bir sistem gibi görünse de benzeri türevleri tüm dünyada yıllar boyunca kullanılmıştır. Peki, makinelerin haberleşmesi tam olarak nedir, nerelerde ve hangi amaçlar ile kullanılmaktadır?

Makinelerin Haberleşmesi Nedir?

Hayatın her alanında özellikle de üretim sanayisinde kullanılan makinelerin birbiri ile iletişim kurması fikri ile M2M (Makineler Arası İletişim – Machine to Machine) sistemleri yavaş yavaş insan hayatında yer almaya başlamıştır. Genel yapısı ile anlaşılması oldukça kolay olan M2M terimi; özellikle üretimde kullanılan makine ve makine teknolojilerinin birbiri ile haberleşmesini sağlayan sistemlerin genel bir ismidir. Bu anlamda yapısı ve yazılım algoritması bakımından farklılıklar olsa bile günümüzde alarm sistemleri bile bu mantık üzerine çalışmasını sürdürmektedir.

Makinelerin Haberleşmesi Hangi Bileşenlerden Oluşur?

Makinelerin arasında tam bir otomasyon sağlanması ve uyum içerisinde özellikle üretim makinelerinin çalışması açısından M2M teknolojilerinin avantajı ve faydası oldukça büyüktür. Genel olarak makinede ki verilerin toplanması için RFİD veya kızılötesi alıcılar gibi sensörlerden oluşan M2M sistemlerinin, bu araçlarla sahip oldukları verileri diğer makinelere iletmesi ve haberleşmenin başarılı bir şekilde tamamlanabilmesi için de Ethernet, WiFi, RF ve GSM gibi iletişim araçlarına ihtiyaçları vardır. Bu bileşenler sonucunda makinelerin iletişimi sağlanmaktadır.

machine to machine, m2m, makineler arası iletişim,

Makinelerin Haberleşmesinde Hangi Standartlar Bulunur?

Gelişimi henüz tamamlamamış bir teknoloji ürünü olması nedeni ile sanılanın aksine M2M türevlerinde sabit bir standart bulunmamaktadır. Bu anlamda makine sisteminde yer alması planlanan vericiden, diğer makineye bilgi aktarımı yapacak aktarıcıya, verilerin yazılımsal kodlamalara dönüşmesine kadar tüm M2M adımları tamamen özgür standartlarda yöntemler, yollar ve yazılımlar ile ihtiyaç doğrultusunda düzenlenebilmekte ve üretilmektedir. Bunun haricinde nadir de olsa bazı M2M ürünleri belli standartlara oturmaya başlamıştır.

Makinelerin Haberleşmesi Hangi Alanlarda Kullanılıyor?

Söz konusu M2M teknolojileri olduğunda kullanım alanı belirli başlı standartlara oturmamaktadır. Nitekim bu sistemler ihtiyaç doğrultusunda her alanda rahatça kullanılabilmekte ve geliştirilebilmektedir. Sadece Türkiye’de sayısı 2 milyon kullanıcıyı geçen M2M teknolojileri tüm dünyada aktif olarak pek çok alanda kullanılmaktadır. Bunların başında ise Otomotiv Sektörü, Hizmet Sektörü, İletişim ve Güvenlik Sektörü, Lojistik ve Reklam Sektörleri yer almaktadır. Fakat yoğunluk aktif olarak üretimin gerçekleştiği fabrikalarda görülmektedir.

*Özellikle Endüstri 4.0 ile gelişen akıllı fabrikalar içerisinde bulunan m2m sistemi sayesinde üretimde verimlilik artarak daha hızlı üretimler ortaya çıkmıştır. Nesnelerin İnterneti IoT kavramı hakkında bilgi almak için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.
http://www.prowmes.com/blog/nesnelerin-interneti-nedir/

prowmesadmin

Prowmes, fabrikanızdaki üretim makinalarını ve üretim planlarını anlık olarak izlemenizi kolaylaştıran, üretim takip ve yönetim sistemidir. Bulut teknolojisi sayesinde istediğiniz her an ve her yerden, verimlilik için gerekli raporlara anlık ulaşmanızı sağlar.