İmalatta Otomasyon Nedir?

İmalatta Otomasyon Nedir?

İmalatta Otomasyon, tasarruf sağlayan sistemlerdir. İnsan kontrolü ile makine gücü tarafından kontrollü bir şekilde yapılan verimli sistemlerdir. Aslında “hareketini kendi başına yapan” olarak tanımlanan otomasyon, özellikle dördüncü sanayi devriminden sonra kendisinden bahsettirmeye başladı. Otomasyon, insan gücü ve makinelerin işbirliği olarak hayatımıza girmiştir. Özellikle endüstri alanında bazı faaliyetler ve bilimsel işlerde insan gücüne ihtiyaç duyulmaksızın bütün işlerin yürütülme olayı üretim otomasyonu ile gerçekleşebilir. Bu sistemlerde insan gücüne yani insanların müdahalesine ihtiyaç duyulmaz.

Otomasyonda Makine Ve İnsan Gücü

Otomasyon düzeyini ayarlama ise insan gücünün ve makinenin arasındaki işi paylaşma yüzdesine bağlıdır. Otomasyon sistemlerinde ağırlıklı olarak insan gücü kullanılıyor ise buna yarım otomasyon sistemi denir. Eğer ağırlıklı olarak makine gücü kullanılıyor ise tam otomasyon sistemi denir. Küreselleşen ve çok hızlı bir şekilde gelişen dünya pazarına yetişmek için gerekli olan imalat otomasyonu zorlu rekabet koşullarında adını koruyabilmek için hızlı, güvenli ve verimli olmak zorundadır. Otomasyon sistemlerindeki asıl dikkat çekici unsur insan gücünün yapmasının mümkün olmadığı durumlarda makinelerin devreye girmesidir. Bunun bir diğer artısı ise işçi masraflarını da düşürmesidir. Üretim tezgahı başında çalışan mavi yaka personel gerekliliği optimum seviyeye inmektedir. Bu da tasarrufun önünü açmaktadır.

fabrikada otomasyon, imalatta otomasyon,

İmalat Otomasyonu Ve Sağladığı Avantajlar

İmalat otomasyonu ağırlıklı olarak endüstride çok fazla kullanılmaktadır. Bu sistemlerin ilk kurulum aşamalarında bir miktar ücret ödenir. Ancak avantaj fazlalığından dolayı bu ücret kısa zaman içerisinde kâra dönüştürülebilir. Üretimlerin hızının artmasını ve güvenli olmasını isteyen firmalar işlerin takibini ve gerektiği andaki müdahaleyi bilgisayar başında yapabilmektelerdir. Bu sistemin hızlı olması zaman bakımından rakip firmaların önüne geçmeyi sağlamaktadır. Çünkü insan gücü ile üretim yapan firmalar da üretim hızı da maliyeti de oldukça fazladır. Ayrıca insan hatasını da içerisinde barındırmayan sistemler sayesinde tektip ürünler kusursuzca üretilmektedir. Sürdürülebilirlik açısından oldukça önemli bu kazanç sağlamaktadır. Kısacası üretim otomasyonu firmaların kârını arttırmak için olmazsa olmaz sistemlerdir.

 

İlginizi çekebilecek bir diğer makalemiz olan Mes Nedir? makalemize ulaşmak için tıklayınız: http://www.prowmes.com/blog/mes/

prowmesadmin

Prowmes, fabrikanızdaki üretim makinalarını ve üretim planlarını anlık olarak izlemenizi kolaylaştıran, üretim takip ve yönetim sistemidir. Bulut teknolojisi sayesinde istediğiniz her an ve her yerden, verimlilik için gerekli raporlara anlık ulaşmanızı sağlar.