Endüstri 4.0’ın Avantajları Nelerdir?

Endüstri 4.0 Avantajları

Endüstri 4.0, Hannover Fuarında kullanılmaya başlayan bir terimdir. Nisan 2013 senesinde Endüstri 4.0 manifestosu bu fuarda yayınlanmıştır. Mühendislerin terminolojilerinde çoktan yerini almış durumda olan bu terim, 4. endüstri devrimi olarak isimlendirilmektedir. Üretici ülkelerin 2014 senesinden itibaren endüstri dünyasını takip etmeleri ve uyum sağlamalarını gerektiren bir dönem olarak adlandırılmaktadır. Bilişim teknolojileri ile endüstriyi bir araya getirerek yeni nesil bir sistem oluşmuştur.

endüstri 40 amacı, endüstri 40 amaçları, endüstri 40 kioks,

Amacı

Endüstri 4.0‘ın amacı bilişim dünyası ile endüstriyi bir araya getirme projesidir. Ana amaç; az maliyet, düşük enerji kullanımı, az alanı kaplama, ısının az üretilmesi, hızı oldukça yüksek bir çalışma ve iki kat verim ayrıca daha kaliteli ürün çıkarabilmektir. En pozitif yönü ise; anlık izlenebilir olması ve raporlara anında ulaşılabilmektedir. Bu sadece şeffaf bir üretim oraya çıkmaktadır. İnsanlardan bağımsız, kendi aralarında iletişim içerisinde olan makineler tarafından donatılan akıllı fabrikalar bu stratejinin mihenk taşıdır.

 

endüstri 40 raporlama, endüstri 40 izleme, endüstri 40 anlık raporlama,

 

Avantajları

Teknoloji her geçen gün başka daha ileri bir seviyeye çıktığı için; daha hızlı, daha güvenilir ve daha sağlam ürünler üretilmektedir. Endüstri 4.0‘da fabrika gibi üretim işletmelerinde bilgisayar kontrolünde üretim sürecini ilerletip, daha hızlı bir şekilde müşteriye sunulması beklenmektedir. Bu teknoloji ile beraber maliyetlerle düşüş meydana geleceğinden, üretilen ürünün müşteriye sunulan fiyatı da azalmaya başlayacaktır. Maddeler halinde avantajlar;

  • Üretimde esnekliğin arttırılması.
  • Daha yüksek verimliliğin meydana gelmesi.
  • Hatasız, tektip ürünlerin devamlılık sağlaması.
  • Yeni hizmet ve iş modellerinin fazlasıyla geliştirilmesi.
  • Sistem ile birlikte bileşenlerin öz farkındalık kazanımını elde etmesi.
  • Çevre dostu ve kaynak tasarrufu politikalarının istikrarlı olması.
  • Sistem izleme ve arıza tespitinin kolaylaştırılabilir hale getirilmesi.
  • Üretim maliyetlerinde ciddi düşüşler sağlaması.
  • İşçi temelli hataların ortadan kaldırılması.
  • İnsan gücünün minimalize edilip, makine gücünün kullanılması.

Endüstri 4.0’ün avantajları yukarıdaki şekilde sıralanabilmektedir. Ülkemizde önemi kısa zamanda fark edilmesi lazım olan bu mühendislik alanı, dünyayı kısa zamanda çok hızlı bir şekilde çağ atlatabilecek seviyeye gelmiş bulunmaktadır. Teknolojideki gelişmeleri takip ederek, teknolojiye yatırımı arttırmalı, çağın gerisinde kalmamaya gayret göstermeliyiz.

Endüstri 4.0’ın Faydaları hakkında makalemizden daha fazla fikir elde edebilirsiniz.

prowmesadmin

Prowmes, fabrikanızdaki üretim makinalarını ve üretim planlarını anlık olarak izlemenizi kolaylaştıran, üretim takip ve yönetim sistemidir. Bulut teknolojisi sayesinde istediğiniz her an ve her yerden, verimlilik için gerekli raporlara anlık ulaşmanızı sağlar.