Dijital Fabrika Nedir?

Dijital fabrika; diğer bir adıyla akıllı fabrikalar, üretimde verimliliğin artmasını, üretimin anlık olarak takip edilmesini ve uzaktan müdahale edilebilmesini sağlayan otomasyon sistemleri ile donatılmış fabrikalardır.

Teknoloji çağında olmanın iletişimden sanayiye kadar pek çok alanı etkilemesinin nedenleri içinde yer alıyor. Bu etkileşim üretim yapan fabrikaları da yakından ilgilendiriyor. Son yıllarda teknolojinin yeni bir çağ atlaması ile birlikte ciddi üretim aşamasını etkileyen büyük yenilikler meydana gelmeye başladı. Özellikle dijital fabrika kurulumu bu etkileşimlerin en güzel örnekleri arasında gösteriliyor.

Tüm Veriler Bilgisayar Ortamında

Dijital fabrika kavramının getirdiği en büyük yenilikler arasında fabrikaya dair tüm gelişmelerin ve verilerin dijital ortama yani bilgisayara aktarılması gelmektedir. Her bir fabrika için farklı yazılımlar kullanılarak fabrikaya dair tüm veriler bu ortama aktarılır. Bu ortamda fabrikanın üretime başlaması ve yapılan üretimin sonuçlarının değerlendirilmesi dijital fabrika kavramının bir parçası niteliğindedir.

Fabrikalar için düzenlenmiş olan bu yazılım sistemleri aracılığı ile fabrikanın çalışma sürecinde görülen aksaklıklar da değerlendirilebilir. Tesislerde yapılan üretimin ve üretim aşamasında karşılaşılan tüm detaylar yazılım aracılığı ile test edilir. Ayrıca sistemin yardımı sayesinde fabrikalarda oluşan arızalar da kısa süre içerisinde belirlenebiliyor. Bunun yanı sıra bakım ve onarım için ne gibi adımlar atılması gerektiği de belirleniyor. Tüm bu detayların akıllı fabrika sistemi sayesinde planlanabiliyor olması fabrikanın üretken yapısında da süreklilik sağlıyor.

Tüm bu detaylar sistem üzerinde daha fabrika kurulmadan dijital fabrika uygulaması ile kontrol edilerek fabrika işlemeye başladığında olası sorunların neler olacağına dair detaylar ortaya çıkarılıyor. Böylece fabrikanın getirisinin ne düzeyde olduğu rahatlıkla tespit edilebilir. Bu sistem daha kurulum aşamasında olsa dahi fabrikanın en yüksek performansı nasıl vereceğine dair bilgi veren bir yapıdır. Üretim otomasyonu sistemleri ile donatılan akıllı fabrikalar sayesinde anlık veri analizi yapılabilmektedir.

akıllı fabrika, dijital fabrika, fabrika otomasyonu,

Dijital Fabrika Ne Gibi Avantajlar Sağlar?

Dijital fabrika sistemi özellikle yeni kurulan fabrikalar için riski en aza indirgemiş oluyor. Çünkü daha henüz ciddi yatırımlar yapmaya başlamadan neler ile karşılaşılacağına dair veriler elde edilmiş oluyor. Bu da başarılı sonuç oranının yüksek olmasını sağlıyor. Üretim öncesindeki süreçlerin aşama aşama sistem tarafından gösteriliyor olması da sunulan başka bir avantajdır. Yapım aşamasında olan bir fabrikanın tamamlandığında ne kadar üretim yapabileceği, hangi ekipmanların hangi malzemeler ile çalışacağı, günlük haftalık aylık hatta yıllık üretim kapasitesi dijital ortamda rahatlıkla analiz edilebilir durumdadır. Dolayısıyla üretim hacminizi yükseltmek veya çok fazla üretim hacmine ulaşan ekipmanları seçebilir, bu ekipmanlarda revizeye gidebilirsiniz.

Kaynak kullanımının da daha etkili bir değerlendirilmesi de maliyetleri olabildiğince düşürecektir. Bu sistem sayesinde fabrika, gelişen dünyada sürekli olan değişimlere kolay bir biçimde uyum sağlayabilecek duruma gelecektir. Tüm bu avantajların yanı sıra zaman bakımından da büyük bir kazanç elde edilmiş olacaktır. Bu sistemler üretim değerini ve kalitesini de arttıracak özellikleri de içerisinde barındırmaktadır.

Siz de fabrikanızı Prowmes üretim takip ve yönetim sistemi ile fabrikanızı dijitalleştirebilirsiniz. Üretimi anlık olarak takip edebilir, fabrikanızın içerisinde bulunmasanız bile fabrikanızı uzaktan yönetebilirsiniz. Daha detaylı bilgi için ve aklınızdaki sorulara cevap bulmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Telefon: 0212 257 94 19     |     Mail: info@prowmes.com

prowmesadmin

Prowmes, fabrikanızdaki üretim makinalarını ve üretim planlarını anlık olarak izlemenizi kolaylaştıran, üretim takip ve yönetim sistemidir. Bulut teknolojisi sayesinde istediğiniz her an ve her yerden, verimlilik için gerekli raporlara anlık ulaşmanızı sağlar.