Bulutun Üretimi Etkiyeleyebilmesinin 5 Yolu

İşletme sahipleri için bulut teknolojisinin faydaları

NSK şirketi tarafından yapılan bir ankete göre, ankete katılan şirketlerin %82’si üretim süreçlerinin bir kısmını buluta taşıyarak maliyetlerini düşürdüklerini belirtmektedir. Aynı zamanda ünlü bir analiz firmasının anketine göre, Dünya’da üretim yapan şirketlerin yalnızca %3’ü bulut tabanlı Üretim Yönetim Sistemine sahiptir. Şüphesiz, bulut tablanlı sistemlerin çok yaygın olmadığı bir dünyadayız!

Buluta geçiş ile ilgili en büyük endişe, üretimin herhangi bir sebeple yarıda kalabileceğinin düşünülmesidir. Buna rağmen, buluta geçişi başlatan şirketlerin %14’ü Bilgi Teknolojileri Departmanlarının maliyetlerinin bu geçiş ile birlikte küçülmesinden duydukları memnuniyet ile bulut tabanlı BT sistemlerini benimsemiştir.

Fabrika sahipleri olarak bulut teknolojisini, işletmenize entegre ederken nereden ve nasıl başlayacağınızı bilemiyorsanız, aşağıda sıralanan 5 yöntemle maliyetlerinizi düşürürken, üretim performansınızı arttırabilirsiniz.

1. Daha iyi tahmin

İşletmelerin her zaman en büyük ihtiyacı, anlık ve gerçek zamanlı tahminlerde bulunabilmektir; çünkü bir sipariş geldiğinde ya da bir müşteriden talep geldiğinde ilk yapılması gereken, stok durumu veya üretim hızına göre ne kadar kısa sürede bu ihtiyacı karşılayabileceğinin tahminidir. Bu noktada bulut çözümleri size her an ve her yerden işletmeniz ile ilgili bilgilere anında ulaşabilmenizi, işletmenizin yerleşkesinde olmasanız da uzaktan tüm verilere erişerek, müşterinin talebine hızlı bir geri dönüş yapabilmenizi sağlamaktadır.

2. Geliştirilmiş Envanter Yönetimi

İşletme sahiplerinin ya da fabrika yöneticilerinin envanter listesine erişememesi üretimin durmasına dahi yol açabileceği gibi müşterileriniz ile iletişim kurarken size bilgi yetersizliği sonucunda ciddi sorunlar yaratabilir. Bulut sistemler sayesinde, işletmenizin gerekli istatistikleri elinizin altında olur; ayrıca, sizin belirlediğiniz stok durumu, ürün ihtiyacı, sipariş durumu vb. gibi konuları tedarikçileriniz ile anlık paylaşarak stoksuz çalışabilmenin de önünü açmış olursunuz. Aynı zamanda müşterilerin talepleri doğrultusunda, müşteriler ile ilgili raporları anında müşterilerinizle paylaşabilirsiniz.

Bu paylaşımlar tabii ki güvensiz veya korunmasız paylaşımlar değildir. En az sizin yerel işletmenizdeki güvenlik önemleri kadar buluttaki sistemde de sizin bu önemli belgeleriniz korunur. Böylece yasaklı erişimler engellenmiş olur.

3. Otomatik Yedeklemeler ve Güncellemeler

Bulut tabanlı üretim sistemleri işletmenize ait tüm yazılım ve bilgileri aylık, haftalık, günlük hatta duruma göre saatlik yedekler. Bu yüzden siz bir BT takımına ihtiyaç duymadan, verilerinize her türlü erişebilmenin rahatlığı ile sadece üretiminize ve müşterilerinize odaklanabilirsiniz. Üstüne üstlük, işletmenize bir zarar gelse bile, sizin verilerinizin başka bir lokasyonda olması, verilerinizin güvenliği noktasında başka bir artı sağlamaktadır. Tabii bu veri güvenliği ve yedeklemesinin size çalışan veya ekstra lisans maliyetlerini çıkarmayacak olması, otomatik olarak yapılıyor olması ve bilgili tecrübeli kişilerce kontrol ediliyor olması da sizin elde ettiğiniz ekstra bir avantajdır.

4. Müşteri Hizmetlerini Düzenlemek

Bulut tabanları sistemler sayesinde, müşterileriniz ile ilgili çalışmayı ve onlara sunacağınız hizmetin kalitesini de artırabilirsiniz. Bunun en iyi örneği, müşterilerinizin, sadece kendileri ile ilgili bilgilere, güvenli bir sistem üzerinden erişebilmesi ve siparişlerin durumunu gözleyebilmesidir.

Ayrıca müşterileriniz ile yaptığınız, sözleşmeleri, müşteriniz ile aranızdaki faturaları vb. bir çok dökümanı bu tür sistemler üzerinde tutarak, bilgilerin saklanmasını ve erişilmesini kolaylaştırabilir. Bu sayede müşteri memnuniyetini artırabilir ve müşteri hizmetleri için maliyetleri kısabilirsiniz.

5. Pazarlama İşbirliğini Kolaylaştırın

Bulut Sistemleri ile pazarlama stratejilerinizi de hızlandırabilir, daha işbirlikçi bir hale getirebilirsiniz. Kampanya türüne karar verdikten sonra pazarlamaya özel bulut yazılımlar ile istatistiki bilgileri, müşterilerin eğilimleri vb. konularda anlık analiz bilgileri edinebilirsiniz. Ayrıca bu yazılımlar sayesinde sosyal medya hesaplarınızı da hızlı ve efektif şekilde kullanabilir, müşterilerinize farklı kanallardan erişim sağlayabilirsiniz. Dolayısıyla bu sistemler üzerinden yapılan kampanyalar, sürekli internet ortamında olduğu için kampanyalarınızın izlenebilirliğini de artırır.

Prowmes ve Bulut

Bu faydalarının yanında, güvenlik konusunda da ciddi gelişmelere sahne olan bulut sistemler, işletmelerinizin hassas bilgilerinin korunmasında da en az yerel sistemler kadar başarı sağlamaktadır. Prowmes ile,

  • Daha iyi analiz ve tahminler yapabilmeniz için özel raporlar ve analizler üretebilir ve bunlara anlık ulaşabilirsiniz.
  • İşletmenizdeki üretimi ve envanteri sürekli izleyebildiğiniz için anlık verilere ve analizlere ihtiyacınız olan her an erişebilirsiniz.
  • Sürekli olarak yedekleme yapabilir, herhangi bir olumsuz durumda ya da çalışanlarınızın kötü niyetli davranışları karşısında hep bir adım önde olursunuz.

Aynı zamanda üretim yönetim sistemi gibi karmaşık bir sistemi sürdürebilmek için bir BT ekibine, ilk kurulum maliyetine ve sürdürülebilirlik için fazladan emek ve kaynaklara ihtiyaç duymayacak olmanız, Prowmes’i tercih etmenizdeki ekstra avantajlar olarak öne çıkmaktadır.

 

prowmesadmin

Prowmes, fabrikanızdaki üretim makinalarını ve üretim planlarını anlık olarak izlemenizi kolaylaştıran, üretim takip ve yönetim sistemidir. Bulut teknolojisi sayesinde istediğiniz her an ve her yerden, verimlilik için gerekli raporlara anlık ulaşmanızı sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir