Akıllı Şebeke Nedir?

Şebekeler ile ilgili genelde birçok şey bilinse de, akıllı şebeke ile ilgili bilgi sahibi olmayan kişi sayısı fazladır. Akıllı Şebeke, üretici ile tüketici arasında var olan iletişimin kolay ve hızlı olarak sağlanması amacı ile elektrik şebekelerinin izlenerek kontrol edilmesidir. Bu işlem esnasında elektriğin optimize edilmiş olması ve güvenilir bir şekilde dağıtılması çok önemlidir. Normalde klasik şebeke sistemi daha sık kullanılırken, Akıllı Şebeke sisteminin geliştirilmesi ile klasik şebeke sistemleri eskisi kadar kullanılmamaktadır. Klasik şebeke, merkezi elektrik üretim santrallerinde üretilen elektriğin gerilim seviyesinin yükseltilmesini ve bu şekilde iletilmesini sağlar. Sonrasında ise kademeli bir şekilde gerilim seviyeleri düşürülerek dağıtılır ve son kullanıcıya kadar ulaştırılır. Bu işlemlerin tüm aşamasında da otomasyon kullanılmaz.

Günümüzdeki elektrik hatları 1980’li yıllardan gelişerek ve değişerek bugünkü haline gelmiştir. Akıllı Şebeke sistemine akıllı denmesinin nedeni, sayısal teknolojinin hizmet programları ile müşteriler arasında iki taraflı iletişim imkânı sağlamasıdır. İnternet gibi akıllı şebekeler de bilgisayardan, kontrolden, yeni teknolojiden, otomasyondan ve ekipmandan oluşmaktadır.

Akıllı Şebeke & Sağladığı Faydalar Nelerdir?

Enerji endüstrilerini güvenli kullanabilme konusunda yeni bir çağa taşıyan Akıllı Şebeke, benzeri olmayan bir fırsattır. Hem çevresel sağlığa olumlu katkısı hem de ekonomik açıdan son derece faydalıdır. Akıllı şebekenin sağladığı temel faydalar şunlardır:

-Enerji kayıpları olmadan daha verimli elektrik iletimi sağlar.

-Elektrik kesintisinden sonra sistemin hızlı bir şekilde iyileştirilmesini sağlar.

-Elektrik arızalarının tespiti ile onarımı sırasında maliyetin azalmasını ve bunun da tüketicilere düşük enerji maliyeti olarak yansımasını sağlar.

-Azalan enerji talebi ile beraber elektrik fiyatlarının da daha düşük olmasını sağlar.

-Büyük ölçekli olan ve yenilenebilen enerji santrallerinin kurulması ile şebeke entegrasyonunun artmasını sağlar.

-Yenilenebilen enerji sistemlerinin dâhil olduğu kişisel ya da kurumsal santrallerin şebekeye daha iyi bir şekilde entegrasyonunun sağlanmasına yardımcı olur.

-En önemlisi de güvenlik anlamında ileri derecede geliştirilmiştir. Özellikle dışarıdan gelen sabotajlara karşı kendini koruyabilme eylemine sahiptir.prowmes-Akıllı-Şebeke-Nedir

Günümüzde sık sık meydana gelebilen elektrik kesintileri, domino etkisi ile birbirini tetiklemektedir. Bu da bankacılık işlemlerini, trafiği, iletişimi ve güvenliği olumsuz olarak etkilemektedir. Buna ek olarak kış mevsimlerinde ev sahiplerinin evlerinin soğuk olmasına neden olmaktadır. Ancak Akıllı Şebeke ile geliştirilen sistemler, daha dayanıklıdır. Çok kötü hava koşullarında bile sorun çıkartmadan devamlılığını sağlayabilmektedir.

Akıllı Şebeke sistemleri ile hem elektrik kesintileri hem de elektrik kesintilerinden kaynaklı olan arızaların da önüne geçilmektedir. Büyük ölçekli kesintilere izin vermeden arızanın olduğu yeri algılayan akıllı şebeke, arızaları izole etmektedir.

 

prowmesadmin

Prowmes, fabrikanızdaki üretim makinalarını ve üretim planlarını anlık olarak izlemenizi kolaylaştıran, üretim takip ve yönetim sistemidir. Bulut teknolojisi sayesinde istediğiniz her an ve her yerden, verimlilik için gerekli raporlara anlık ulaşmanızı sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir