Otonom Robotlar Nedir?

Genel anlamda otomasyon ismi akla geldiği zaman farklı sektörler kapsamı altında, fabrikalar içerisinde gerçekleştirilen üretimler dahilinde robotik teknolojiler ile farklı robot cihazlar akla gelmektedir. Hızlı ve yüksek, en doğru anlık karar analizleri sayesinde insan hatalarını minimum seviye indiren ve hatta tamamen yok eden farklı özelliklere sahip bu robotlar, günümüzde artık oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Özellikle 4.0 endüstri devrimi ile birlikte bu robotların önemi daha fazla artmış durumdadır. Üstelik ilerleyen zamanlar eşliğinde bu otonom robotlar en doğru şekilde birbirleri ile iletişim kurarak, haberleşip analiz yapmak suretiyle, iş bölümünü de istenilen düzeyde gerçekleştirip yapılacak olan üretim kapsamında en iyi uyumu sağlayacak noktaya gelmeye başlamış durumdadır. Örneğin otomotiv sektöründe kaynak, boyama ile birlikte aynı zamanda kalite kontrol ve montaj gibi daha birçok değişik entegre sistemler, fabrikasyon işlemleri altında profesyonel bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Zamansal olarak çok fazla kâr sağlanabileceği gibi, insan gücünden de kâr sağlanmaktadır.

Endüstri 4.0 İle Robotları İletişimi Etkileşimi Artmaktadır

Gün geçtikçe daha fazla gelişen endüstri 4.0 ile otonom robotlar arasındaki etkileşim daha fazla artış göstermektedir. Bu kapsamda bütüncül bir robotik anlayış ön plana çıkarak, tek bir pota altında kontrollerinin gerçekleştirildiği sistemler ortaya çıkmaktadır. Bu sistemler dahilinde, fabrika alanının her üretim hattındaki işlemler kusursuz bir şekilde ve hatasız olarak gerçekleştirilmektedir. Hata payı insan dışında minimum seviyede iken artık neredeyse sıfıra inmiş durumdadır. Özellikle otonom robotlar açısından yazılım güncelleme en büyük gelişmelerden biri olarak ön plana çıkmaktadır.

Örneğin herhangi bir üretim hattı kapsamında fabrikasyon işlemleri gerçekleştirerek, bir robot yazılım güncellemesi ile birlikte başka bir hatta kaydırılarak aynı şekilde farklı işlemleri yapma şansı imkanını vermektedir. Bu önemli gelişim sayesinde maliyetten düşülmek suretiyle bir robot birçok farklı noktada rahatlıkla kullanma imkanı sunmaktadır. Farklı bir alanda ihtiyaç duyulduğunda yazılım güncellemesiyle birlikte robotlar aynı analiz ve yüksek hız ile birlikte hata payı olmadan başka hatta kullanılabilir.

fabrika otomasyonu, fabrika otomatik, fabrika robot, otomatik robot, üretimde robot,

Otonom Robotlar İnsan Komutu Olmadan İşlemleri Gerçekleştirmektedir

Bir fabrikasyon alan içerisinde farklı alanlarda eş zamanlı olarak kusursuz bir üretim hattı oluşturmasına imkan tanıyan otonom robotlar, şu an için daha fazla gelişim süreci içerisindedirler ve ileriki zamanlarda herhangi bir insan kaynaklı komut gerçekleşmeden, kendi analiz ve öngörüleri kapsamında gözlem yaparak tüm işlemleri sorunsuz olarak yerine getirebilme olanağı oluşturacak. Hatta bu durum şu an için üretim hatlarında belirli sistemler eşliğinde gerçekleştirilebilmektedir. Yapay zeka ile doğru orantılı bir şekilde gelişecek olan bu teknoloji sayesinde; kendiliğinden öğrenen otonom robotlar ortaya çıkacaktır. Ekstra bir insan müdahalesine gerek duyulmadan kendileri öğrenecek ve direkt uygulamaya geçilecektir.

Üretim verimliliği açısından çok önemli bir yere sahip olan otonom teknolojisi, devamlı takip edilmesi gereken bir sistemdir. Güncellenebilir bir yapı olduğundan dolayı devamlı gelişmektedir. Üretimde maliyetleri düşürmek ve hatasız üretim ortaya çıkartmak için kullanılan yegane teknolojidir.

Devamını Oku

endüstri 40, endüstri, endüstri avantajları, endüstri 40 avantajları,

Endüstri 4.0’ın Avantajları Nelerdir?

Endüstri 4.0 Avantajları

Endüstri 4.0, Hannover Fuarında kullanılmaya başlayan bir terimdir. Nisan 2013 senesinde Endüstri 4.0 manifestosu bu fuarda yayınlanmıştır. Mühendislerin terminolojilerinde çoktan yerini almış durumda olan bu terim, 4. endüstri devrimi olarak isimlendirilmektedir. Üretici ülkelerin 2014 senesinden itibaren endüstri dünyasını takip etmeleri ve uyum sağlamalarını gerektiren bir dönem olarak adlandırılmaktadır. Bilişim teknolojileri ile endüstriyi bir araya getirerek yeni nesil bir sistem oluşmuştur.

endüstri 40 amacı, endüstri 40 amaçları, endüstri 40 kioks,

Amacı

Endüstri 4.0‘ın amacı bilişim dünyası ile endüstriyi bir araya getirme projesidir. Ana amaç; az maliyet, düşük enerji kullanımı, az alanı kaplama, ısının az üretilmesi, hızı oldukça yüksek bir çalışma ve iki kat verim ayrıca daha kaliteli ürün çıkarabilmektir. En pozitif yönü ise; anlık izlenebilir olması ve raporlara anında ulaşılabilmektedir. Bu sadece şeffaf bir üretim oraya çıkmaktadır. İnsanlardan bağımsız, kendi aralarında iletişim içerisinde olan makineler tarafından donatılan akıllı fabrikalar bu stratejinin mihenk taşıdır.

 

endüstri 40 raporlama, endüstri 40 izleme, endüstri 40 anlık raporlama,

 

Avantajları

Teknoloji her geçen gün başka daha ileri bir seviyeye çıktığı için; daha hızlı, daha güvenilir ve daha sağlam ürünler üretilmektedir. Endüstri 4.0‘da fabrika gibi üretim işletmelerinde bilgisayar kontrolünde üretim sürecini ilerletip, daha hızlı bir şekilde müşteriye sunulması beklenmektedir. Bu teknoloji ile beraber maliyetlerle düşüş meydana geleceğinden, üretilen ürünün müşteriye sunulan fiyatı da azalmaya başlayacaktır. Maddeler halinde avantajlar;

 • Üretimde esnekliğin arttırılması.
 • Daha yüksek verimliliğin meydana gelmesi.
 • Hatasız, tektip ürünlerin devamlılık sağlaması.
 • Yeni hizmet ve iş modellerinin fazlasıyla geliştirilmesi.
 • Sistem ile birlikte bileşenlerin öz farkındalık kazanımını elde etmesi.
 • Çevre dostu ve kaynak tasarrufu politikalarının istikrarlı olması.
 • Sistem izleme ve arıza tespitinin kolaylaştırılabilir hale getirilmesi.
 • Üretim maliyetlerinde ciddi düşüşler sağlaması.
 • İşçi temelli hataların ortadan kaldırılması.
 • İnsan gücünün minimalize edilip, makine gücünün kullanılması.

Endüstri 4.0’ün avantajları yukarıdaki şekilde sıralanabilmektedir. Ülkemizde önemi kısa zamanda fark edilmesi lazım olan bu mühendislik alanı, dünyayı kısa zamanda çok hızlı bir şekilde çağ atlatabilecek seviyeye gelmiş bulunmaktadır. Teknolojideki gelişmeleri takip ederek, teknolojiye yatırımı arttırmalı, çağın gerisinde kalmamaya gayret göstermeliyiz.

Endüstri 4.0’ın Faydaları hakkında makalemizden daha fazla fikir elde edebilirsiniz.

Devamını Oku

tia, tia portal, tia portal görsel,

TIA Portal Nedir?

Birçok teknik program ile birlikte yanında oldukça ileri seviye komutları da barındıran bir ara yüz olarak TIA portal açıklanabilir. Özellikle endüstri 4.0 eşliğinde çok daha büyük verimlilik ve kolaylık sağlarken, kontrol ve erişilebilirlik noktasında da mühendislik olarak büyük bir rahatlık ve iletişim sağlamaktadır.

Öncelik haline gelmiş bir otomasyon sistemleri kapsamında bir anahtar olarak ön plana çıkan bu program, herhangi bir fabrikasyon işlem altında bütün makine ve diğer süreç prosedürleri açısından her birine entegre olmasına olanak tanımaktadır. Bunlar içerisinde hareket kontrolü ya da sürücüler ve motor yönetimi kapsamında bu işlemleri tek bir pota halinde tutulmasına olanak tanır.

Aynı zamanda akıllı kütüphane sisteminin yanı sıra, ortak veri yönetim işleme kapsamında da donanımsal ve yazılımsal bütün fonksiyonları yapıların daha verimli bir şekilde kullanılmasına imkan sağlamaktadır. Anlık olarak değişen piyasa işlemleri kapsamında daha etkileşimli bir yapıya sahip olma imkanı verirken buna paralel olarak, herhangi bir firma açısından üretim süresini kısaltmak ve piyasada lider konuma ulaşmak mümkün hale gelebilir.

tia portal, tia portal nedir, tia v13, tia v14, tia v15,

TIA Portal’ın Avantajları

Fabrikasyon işlem kapsamında özellikle TIA Portal entegrasyon sistem ile otomasyon çözümleri sunmaktadır. Buna paralel olarak mühendislik süresini daha aşağıya çekme imkanı vermektedir. Aynı zamanda gerçekleştirilen yatırımlar kapsamında daha önemli ve büyük bir koruma imkanı sunar. Belirli zamanlarda meydana gelecek bakım periyodunu aşağı çeker. Diğer yandan hızlı bir sistem geliştirme imkanını da yerine getirmektedir.

Bu sistem, fabrikasyon işlemler altında verimliliği artırarak rekabeti en yüksek seviyeye çıkartır. Otomasyonel bir sistem çatısı altında güçlü bir üretim imkanı sağlar.

Günümüzde artık özellikle makineleşme ile birlikte fabrika alanlarında bu sistemler tüm cihazların ortak şekilde uyumlu olarak çalışması için artık olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır. Günlük, haftalık ve aylık olarak hatasız bir üretim imkanı sağlayan bu sistemler, kusursuz entegre otomasyon işlemiş sayısı sayesinde yüksek bir verim fırsatı sağlamaktadır.

TIA Portal’ın Genel Anlamdaki Özellikleri

Özellikle tek bir sistem çatısı altında güvenli ve standart bir teknoloji imkanı sağlamaktadır. Yani bir fabrika içerisinde tüm makineleşme işlemlerinin bütün olarak çalışmasına fırsat verir. Ayrıca kütüphane sayesinde kaydedilmiş projeler yeniden rahatlıkla kullanılabilir. Oldukça verimli bir şekilde yönetim, kontrol ve izleme işlemleri açısından büyük bir kolaylık sağlar. Entegre açısından da gerçek zamanda bir işlemi fonksiyon olanak tanımaktadır. Bütün fabrikasyon işlemleri sayesinde daha hızlı ve yüksek bir verim imkânını yanında getirir.

Devamını Oku

makinelerin haberleşmesi, m2m, machine to machine,

Makinelerin Haberleşmesi

Sanayi ürünleri başta olmak üzere pek çok farklı alanda üretim gerçekleştiren fabrikalarda sıklıkla kullanılmaya başlayan terimlerin arasına ‘M2M‘ uzun ismi ile ‘Makinelerin Haberleşmesi‘ de katılmıştır. Her geçen gün fabrikalarda kullanımı yaygınlaşan ve büyük avantajlara sahip olan otomasyon sistemlerinden biri olan machine to machine teknolojisi her ne kadar yeni bir sistem gibi görünse de benzeri türevleri tüm dünyada yıllar boyunca kullanılmıştır. Peki, makinelerin haberleşmesi tam olarak nedir, nerelerde ve hangi amaçlar ile kullanılmaktadır?

Makinelerin Haberleşmesi Nedir?

Hayatın her alanında özellikle de üretim sanayisinde kullanılan makinelerin birbiri ile iletişim kurması fikri ile M2M (Makineler Arası İletişim – Machine to Machine) sistemleri yavaş yavaş insan hayatında yer almaya başlamıştır. Genel yapısı ile anlaşılması oldukça kolay olan M2M terimi; özellikle üretimde kullanılan makine ve makine teknolojilerinin birbiri ile haberleşmesini sağlayan sistemlerin genel bir ismidir. Bu anlamda yapısı ve yazılım algoritması bakımından farklılıklar olsa bile günümüzde alarm sistemleri bile bu mantık üzerine çalışmasını sürdürmektedir.

Makinelerin Haberleşmesi Hangi Bileşenlerden Oluşur?

Makinelerin arasında tam bir otomasyon sağlanması ve uyum içerisinde özellikle üretim makinelerinin çalışması açısından M2M teknolojilerinin avantajı ve faydası oldukça büyüktür. Genel olarak makinede ki verilerin toplanması için RFİD veya kızılötesi alıcılar gibi sensörlerden oluşan M2M sistemlerinin, bu araçlarla sahip oldukları verileri diğer makinelere iletmesi ve haberleşmenin başarılı bir şekilde tamamlanabilmesi için de Ethernet, WiFi, RF ve GSM gibi iletişim araçlarına ihtiyaçları vardır. Bu bileşenler sonucunda makinelerin iletişimi sağlanmaktadır.

machine to machine, m2m, makineler arası iletişim,

Makinelerin Haberleşmesinde Hangi Standartlar Bulunur?

Gelişimi henüz tamamlamamış bir teknoloji ürünü olması nedeni ile sanılanın aksine M2M türevlerinde sabit bir standart bulunmamaktadır. Bu anlamda makine sisteminde yer alması planlanan vericiden, diğer makineye bilgi aktarımı yapacak aktarıcıya, verilerin yazılımsal kodlamalara dönüşmesine kadar tüm M2M adımları tamamen özgür standartlarda yöntemler, yollar ve yazılımlar ile ihtiyaç doğrultusunda düzenlenebilmekte ve üretilmektedir. Bunun haricinde nadir de olsa bazı M2M ürünleri belli standartlara oturmaya başlamıştır.

Makinelerin Haberleşmesi Hangi Alanlarda Kullanılıyor?

Söz konusu M2M teknolojileri olduğunda kullanım alanı belirli başlı standartlara oturmamaktadır. Nitekim bu sistemler ihtiyaç doğrultusunda her alanda rahatça kullanılabilmekte ve geliştirilebilmektedir. Sadece Türkiye’de sayısı 2 milyon kullanıcıyı geçen M2M teknolojileri tüm dünyada aktif olarak pek çok alanda kullanılmaktadır. Bunların başında ise Otomotiv Sektörü, Hizmet Sektörü, İletişim ve Güvenlik Sektörü, Lojistik ve Reklam Sektörleri yer almaktadır. Fakat yoğunluk aktif olarak üretimin gerçekleştiği fabrikalarda görülmektedir.

*Özellikle Endüstri 4.0 ile gelişen akıllı fabrikalar içerisinde bulunan m2m sistemi sayesinde üretimde verimlilik artarak daha hızlı üretimler ortaya çıkmıştır. Nesnelerin İnterneti IoT kavramı hakkında bilgi almak için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.
http://www.prowmes.com/blog/nesnelerin-interneti-nedir/

Devamını Oku

Endüstriyel Otomasyon Sistemlerinin Avantajları

Endüstriyel Otomasyon Sistemlerinin Avantajları ve Dezavantajları

Endüstriyel alanda gerçekleştirilen ARGE çalışmaları üretimi sürecinin hızlandırılmasının yanında kalitenin de en yüksek seviyeye çıkarılmasını amaçlayan çalışmalardır. Üretim verimliliği artırma konusunda yapılan çalışmaların en önemli adımlarından olan otomasyon sistemleri hızlı ve güvenli çalışma şartlarını kolaylaştıran yöntemlerden olmaktadır. Son zamanlarda ARGE çalışmalarına ağırlık verilmesi sayesinde işletmeler kendilerini geliştirmenin yanında partnerlerinin çalışma alanlarında da etkili çözümler ortaya çıkarmaktadır. Endüstriyel otomasyon sistemleri avantajları olarak en önemli adımlar;

 • İşgücü ve zaman kullanımında en doğru yöntemlerin elde edilmesini sağlamaktadır.
 • Maliyet analizleri konusunda en doğru sonuçların elde edilmesini sağlar.
 • Arıza oluşumlarında en hızlı uyarıyı yaparak verimliliğin artışında önemli rol oynar.
 • Makinelerin sürekli kontrol altında tutulmasını sağlayarak, çalışan ve duran makinelerin durumu hakkında bilgi akışı sağlar.
 • Geliştirilmesi gereken darboğazları tespit etme konusunda gerekli bilgi edinme hızını arttırır.

veri akışı, endüstriyel veri akışı,

Endüstriyel Otomasyon Sistemleri ile Sürekli Veri Akışı

Elde edilen ürün kalitesini artırmanın en önemli adımlarından birisi sürekli veri akışının sağlanmasıdır. Bu eski usullerde olduğu gibi usta-işçi-makine-ürün hiyerarşisi içinde oluşan bilgi akışı günümüzde otomasyon sistemleri üzerinde uygulanarak daha hızlı bir üretim süreci elde edilmektedir. Makinelerin haberleşmesini sağlayan otomasyon sistem parçaları kusursuz bir yapı oluşturarak maliyet aşamasında da kazandıran sistemleri olduğunu göstermektedir.

Manüel sistemden otomasyon sistemine geçişte kat edilen aşamalar incelendiğinde öncelikle insan faktörü manüel sistemde ön plandaydı. Lakin otomasyon sisteminde insan faktörü sadece denetleyici konumda bulunmaktadır. Kontrol mekanizması sonrasında kablolu bağlantı süreci ve son gelinen noktanın bluetooth yöntemi ile kontrol edilmektedir. Bu yöntem sayesinde komutların daha doğru anlaşılır bir hal alması mümkündür. Ürün kalitesinde ve üretim sürecinde fark edilir bir gelişim gözlenmektedir. Makineler arası veri akışının daha hızlı oluşunun yanı sıra verilerin daha anlaşılır olması doğru üretim süreci oluşumunda en önemli adımları oluşturmaktadır.

Farklı Üretim Sektörlerinde Endüstriyel Otomasyon Sistemleri

Gerçek zamanlı veriler sayesinde ortaya çıkarılan çözümler farklı üretim sektörleri arasında iletişim hızını da artırmak suretiyle ARGE çalışmalarının ortak payda oluşumunu sağlamaktadır. Firmalar arsı rekabet oluşumlarında performansların eşit şartlarda artış göstermesi avantajlı konuma gelme konusunda etkili çözümlerin ortaya çıkışını sağlamaktadır. Her firmanın endüstriyel otomasyon sistemleri vasıtası ile elde ettiği üretim hız aynı ölçüde olurken gelişim sürecinde izledikleri yolun firma bazında oluşumu rekabeti destekleyen en önemli unsur olarak gün yüzüne çıkmaktadır.

Günümüzde kullanılan endüstriyel otomasyon sistemleri sayesinde fabrikalar maksimum verim elde etmektedir. Bu verimi elde etmek için yüksek kaliteli üretim takip sistemi kurulması gerekmektedir. Üretim takip sisteminin en iyi şekilde sürdürülebilir olması için işletmelerin elindeki bulundurdukları üretim sürecini etkileyen verilerin makineler arasındaki akışının kontrol edilebilmesi gereklidir. Üretim takip ve yönetim sistemi kurulumu için bizi arayabilir her konuda aklınıza takılanları bize sorabilirsiniz.

Telefon: 0212 257 94 19 – Email: info@prowmes.com

Adres: Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No:51 Beşiktaş / İstanbul

Devamını Oku

endüstri 40, endüstri 4.0 faydaları,

Endüstri 4.0 Faydaları

Dördüncü Endüstri devrimi ile ortaya çıkan Endüstri 4.0’ın faydaları, avantajları ve dezavantajları hakkında genel bilgiler aşağıda sunulmuştur.

Endüstri 4.0 faydaları son zamanlarda ivme kazanmıştır. Özellikle gelişen teknolojiyi yakından takip eden şirketler fabrika otomasyonu sistemini daha kusursuz hale getirmektedir.  Endüstri 4.0’ın dezavantajlarını avantaja çevirerek oldukça verimli bir hal almıştır. Üretici ülkeler sanayi ve endüstri kapsamında mutlaka ayak uydurması gereken bir devrim olarak da ön plana çıkmaktadır. 4.0 endüstri, otomasyon olarak akıllı cihazların fabrikalar bünyesinde daha büyük bir verimlilik kazandırılması ve hızın arttırılması adına büyük bir önem taşımaktadır. Teknolojinin fabrikalar için günümüz adına getirdiği en büyük strateji planlarından biri olarak geçen endüstri 4.0 faydaları; kendi kendini yöneten akıllı fabrika olarak da kısa bir özet ile geçilebilir.

endüstri 4.0, endüstri 4.0 gelişimi,

Endüstri 4.0’ın Amacı Nedir?

Endüstrileşmeyi günümüz bilişim teknolojisi ile bir araya getiren endüstri 4.0, birçok farklı faydayı yanında getirmektedir.

Fabrikaların bu teknolojiye ayak uydurması ile göze çarpan en önemli Endüstri 4.0 Faydaları; daha az maliyet, daha az yer kaplama, daha az ısı ve minimum enerji tüketimi, yüksek hızlı üretim, güvenlikli üretim, personelden kaynaklı hataları minimalize etme, insan gücü yerine makine gücünü kullanma, üretim takibi ve analizi yapılabilme ve anlık hata bildirimidir. Fabrika içerisinde otomasyon olarak akıllı cihazların birbirleri ile uyumlu bir hale gelmesine ve daha seri bir şekilde işlerin hızlı gerçekleşmesine fırsat tanımaktadır.

4.0 endüstri teknolojisi ile gerçekleştirilen tüm işlemler kapsamında daha uzun ömürlü ve sorunsuz çalışmalar ortaya çıkmaktadır ve aynı zamanda kusurlar çok daha az bir seviyeye getirilmektedir. Bu da fabrikasyon olarak otomasyon sistemleri altında tüm değişik sektörler adına rekabette bir adım öne geçme şansını vermektedir. Bu da çok daha düşük maliyetler ile birlikte ayrıca gerçekleştiren ürünlerin müşteriye de aynı uygun fiyatlar ile çok daha kaliteli biçimde sunulmasına fırsat tanımaktadır.

endustri 4.0, dördüncü endüstri, endüstri banner,

Endüstri 4.0’ın Gerçekleştirilmesi

Endüstri 4.0 ile geleneksel fabrikalar dijital fabrikalara dönüşmektedir. Fabrika içerisindeki otomasyon; maliyeti düşürmek ve üretimi hızlandırmak adına büyük bir avantaj sağlamaktadır. Akıllı fabrikaların hayata geçirilmesi için büyük bir çaba sarf edilmesi gerekmektedir. İşinin ehli, profesyonel bir şekilde bu geçiş kusursuz bir şekilde tamamlanmalıdır. Bu büyük devrime geçerken mutlaka şirket ortakları arasında tek bir görüş hakim olmalı ve riskler göz önünde mutlaka alınmalıdır. Özellikle çok önemli bir proje olduğundan dolayı mutlaka stratejik bir plan dahilinde belirli bir sürece yayılmalı ve buna göre fabrika otomasyon olarak da bu alanda sisteme titiz bir şekilde geçilmelidir.

Günümüzde artık tüm farklı şirketlerin fabrikasyon açısından mutlaka geçmek zorunda kalacağı endüstri 4.0 noktasında, üretim açısından maliyet ve kalite istenilen seviyeleri gelirken buna paralel olarak müşteriye de aynı durum olumlu yönde etki yapacaktır. O yüzden kaçınılması mümkün olmayan bir devrim olduğu da söylenebilmektedir.

Devamını Oku

nesnelerin interneti, iot, nesnelerin interneti nedir

Nesnelerin İnterneti Nedir?

Nesnelerin İnterneti olarak adlandırılan IoT (İnternet of Things) kullanım alanları, örnekleri, sunum ve uygulamaları hakkındaki bilgilere makalemizden ulaşabilirsiniz.

Son dönemlerde sık sık duyulan nesnelerin interneti yani İnternet of Things kavramı ilk kez 1999 yılında ortaya atılmıştı. Şimdilerde ise bu kavram geliştirilerek günümüz sanayi sektöründe pek çok gelişmenin alt yapısını oluşturmaktadır. Özellikle Endüstri 4.0 ile başlanan 4. endüstri devrimi sayesinde oluşan akıllı fabrikalar içerisinde bu sistem kullanılmaktadır. Fabrika içerisindeki cihazların birbirleriyle haberleşmesine olanak sağlayan bu teknoloji sayesinde anlık verilere erişmek çok kolaydır. Cihazların kendi aralarındaki haberleşme sonrası verileri, master cihaza yönlendirilerek detaylı analiz ve raporlama sunulmaktadır. Bu teknoloji sayesinde fabrikalardaki üretim performansı maksimum seviyeye çıkmaktadır.

internet of things, iot,

Nesnelerin İnterneti Ne gibi Avantajlar Sağlıyor?

Adreslenme özelliğine sahip olan nesnelerin bir araya gelerek kendi içerisinde oluşturdukları bir ağı ifade eden nesnelerin interneti bu nesnelerin aralarında iletişim sağlama özelliğini ifade ediyor.
Bunun yanı sıra IoT olarak da ifade edilebilen bu kavram farklı haberleşme protokolleri de kullanabilme özelliğine de sahiptir. Haberleşme protokolleri ise nesnelerin gerekli olduğu hallerde iletişim kurabilmelerini ve kendi içlerinde birbirleri ile bağlantı kurmalarını sağlıyor. Nesneler arasında gerçekleştirilen bu bilgi paylaşım fonksiyonu geliştirilen bir ağ sayesinde sistemde bulunan cihazlara entegre edilebiliyor.

1999 yılından bu zamana kadar muazzam bir değişikliğe uğramış olan nesnelerin interneti kavramı sayesinde şimdilerde gerçek zamanlı veri paylaşımı söz konusu oluyor. Son yıllarda gerçekleştirilmiş olan araştırmalar gösteriyor ki günümüzde internet ağına 10 milyardan fazla ağ bağlı durumda. Bu rakam 2030 yılına gelindiğinde ise 50 milyarın üzerine çıkacağı ön görülmektedir. Nesnelerin interneti tüm bu trafiği yönetebilecek kapasiteye erişme özelliğine sahip. Akıllı fabrika sistemlerinin olmazsa olmazı iot sayesinde fabrika üretim bandı içerisindeki cihazların birbirleriyle haberleşmesi sağlanmaktadır. Bu haberleşme sayesinde fabrikada olan bilgilere anlık olarak ulaşmanız hedeflenmektedir. Dakika, saat, gün, ay ve yıl olarak mevcut hammedeniz ve mevcut makineleriniz ile ne kadar üretim yapılacağına ulaşmanız mümkündür. Ayrıca üretimde oluşabilecek aksaklıklar veya sorunlar anlık olarak size bildirilmektedir.

iot, nesnelerin interneti,

Sistem Hangi Cihazları Birbirine Bağlıyor?

Sistemin yalnızca teknolojik birkaç cihazın internete bağlanması olarak anlaşılmamalıdır. Elbette ki bu durum da söz konusudur. Fakat bu açıklama oldukça dar bir aralıkta kalır. Tahmin edildiği gibi cihaz özellikle tablet ya da mobil cihazlar üzerinde etkileşim sağlıyor. Böylece her bir nesne için mobil ağ üzerinden ulaşılabilen özelliklere sahiptir demek mümkün. Bu özellik aracılığı ile birbiri ile etkileşim içinde olan nesneler karşılıklı olarak bildirim aktarması sağlayabiliyor. Bu sistemler genellikle geniş üretim ağına sahip olan fabrikalarda kullanılmaktadır.

Yapılan çalışmalar sayesinde yakın bir gelecekte belki de on binlerce ürün üzerinde bu sistem entegre olacak ve ürünlerin her biri Wi-Fi ve bluetooth teknolojisine uyum sağlar duruma gelecektir.
Bu sistem ile yapay zekanın da aslında hayatlarımıza yavaş yavaş dokunmaya başladığı görülecektir. Örneğin nesnelerin interneti ile entegre olan akıllı futbol topu sayesinde kaleye atılan şutlardan kaçının gol olduğunu otomatik olarak kaydedecektir. Bu sistem oldukça gelişmiş bir teknolojinin ayak seslerini ifade etmektedir.

Bu sistemden yararlanmak isteyenler giderek artış gösteriyor. Nesnelerin interneti uygulamasının kurulum hizmetini sağlamakta olan firmamız aracılığı tüm bu teknolojik gelişmelerden sizler de yararlanabilirsiniz. Böylece kaliteden ödün vermeyen bir üretim ağına sahip olursunuz. Detaylı bilgi için bizimle 02122579419 nolu telefondan iletişime geçebilir veya info@prowmes.com mail adresine mail atabilirsiniz.

Devamını Oku

Dijital Fabrika Nedir?

Dijital fabrika; diğer bir adıyla akıllı fabrikalar, üretimde verimliliğin artmasını, üretimin anlık olarak takip edilmesini ve uzaktan müdahale edilebilmesini sağlayan otomasyon sistemleri ile donatılmış fabrikalardır.

Teknoloji çağında olmanın iletişimden sanayiye kadar pek çok alanı etkilemesinin nedenleri içinde yer alıyor. Bu etkileşim üretim yapan fabrikaları da yakından ilgilendiriyor. Son yıllarda teknolojinin yeni bir çağ atlaması ile birlikte ciddi üretim aşamasını etkileyen büyük yenilikler meydana gelmeye başladı. Özellikle dijital fabrika kurulumu bu etkileşimlerin en güzel örnekleri arasında gösteriliyor.

Tüm Veriler Bilgisayar Ortamında

Dijital fabrika kavramının getirdiği en büyük yenilikler arasında fabrikaya dair tüm gelişmelerin ve verilerin dijital ortama yani bilgisayara aktarılması gelmektedir. Her bir fabrika için farklı yazılımlar kullanılarak fabrikaya dair tüm veriler bu ortama aktarılır. Bu ortamda fabrikanın üretime başlaması ve yapılan üretimin sonuçlarının değerlendirilmesi dijital fabrika kavramının bir parçası niteliğindedir.

Fabrikalar için düzenlenmiş olan bu yazılım sistemleri aracılığı ile fabrikanın çalışma sürecinde görülen aksaklıklar da değerlendirilebilir. Tesislerde yapılan üretimin ve üretim aşamasında karşılaşılan tüm detaylar yazılım aracılığı ile test edilir. Ayrıca sistemin yardımı sayesinde fabrikalarda oluşan arızalar da kısa süre içerisinde belirlenebiliyor. Bunun yanı sıra bakım ve onarım için ne gibi adımlar atılması gerektiği de belirleniyor. Tüm bu detayların akıllı fabrika sistemi sayesinde planlanabiliyor olması fabrikanın üretken yapısında da süreklilik sağlıyor.

Tüm bu detaylar sistem üzerinde daha fabrika kurulmadan dijital fabrika uygulaması ile kontrol edilerek fabrika işlemeye başladığında olası sorunların neler olacağına dair detaylar ortaya çıkarılıyor. Böylece fabrikanın getirisinin ne düzeyde olduğu rahatlıkla tespit edilebilir. Bu sistem daha kurulum aşamasında olsa dahi fabrikanın en yüksek performansı nasıl vereceğine dair bilgi veren bir yapıdır. Üretim otomasyonu sistemleri ile donatılan akıllı fabrikalar sayesinde anlık veri analizi yapılabilmektedir.

akıllı fabrika, dijital fabrika, fabrika otomasyonu,

Dijital Fabrika Ne Gibi Avantajlar Sağlar?

Dijital fabrika sistemi özellikle yeni kurulan fabrikalar için riski en aza indirgemiş oluyor. Çünkü daha henüz ciddi yatırımlar yapmaya başlamadan neler ile karşılaşılacağına dair veriler elde edilmiş oluyor. Bu da başarılı sonuç oranının yüksek olmasını sağlıyor. Üretim öncesindeki süreçlerin aşama aşama sistem tarafından gösteriliyor olması da sunulan başka bir avantajdır. Yapım aşamasında olan bir fabrikanın tamamlandığında ne kadar üretim yapabileceği, hangi ekipmanların hangi malzemeler ile çalışacağı, günlük haftalık aylık hatta yıllık üretim kapasitesi dijital ortamda rahatlıkla analiz edilebilir durumdadır. Dolayısıyla üretim hacminizi yükseltmek veya çok fazla üretim hacmine ulaşan ekipmanları seçebilir, bu ekipmanlarda revizeye gidebilirsiniz.

Kaynak kullanımının da daha etkili bir değerlendirilmesi de maliyetleri olabildiğince düşürecektir. Bu sistem sayesinde fabrika, gelişen dünyada sürekli olan değişimlere kolay bir biçimde uyum sağlayabilecek duruma gelecektir. Tüm bu avantajların yanı sıra zaman bakımından da büyük bir kazanç elde edilmiş olacaktır. Bu sistemler üretim değerini ve kalitesini de arttıracak özellikleri de içerisinde barındırmaktadır.

Siz de fabrikanızı Prowmes üretim takip ve yönetim sistemi ile fabrikanızı dijitalleştirebilirsiniz. Üretimi anlık olarak takip edebilir, fabrikanızın içerisinde bulunmasanız bile fabrikanızı uzaktan yönetebilirsiniz. Daha detaylı bilgi için ve aklınızdaki sorulara cevap bulmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Telefon: 0212 257 94 19     |     Mail: info@prowmes.com

Devamını Oku

üretim otomasyonu, üretim otomasyonu makinalari, otomasyon makinaları,

Üretim Otomasyonu Nedir?

Üretim otomasyonu, üretim yapılan fabrikalarda insan taraflı hata payını ortadan kaldırarak, üretim sürekliliği sağlamaktadır. Fazla / eksik hammadde kullanımının önüne geçerek tek tip ürünlerin ortaya çıkmasını sağlar. Hata payı minimuma ineceğinden dolayı üretim maliyeti de aynı orantıda düşecektir. Tek bir tip, hatasız ve sorunsuz ürünler çıkmasına olanak sağlayarak kurumsallaşma adına büyük bir önem arz etmektedir. Ayrıca üretim otomasyon sistemleri ile üretim 7/24 durmaksızın çalışabilmektedir. Tüm bantlar izlenebilmekte olup detaylı ve basit raporlara anlık ulaşılması mümkündür.

 

Günümüzde tüm farkı sektörler adına firmaların otomasyon bir sisteme geçmesi her konuda büyük bir önem arz etmektedir. Rakiplerin önüne geçmek, büyümeyi sağlamak ile birlikte maliyeti minimum seviye indirmek  için otomasyon sistemleri kullanılmaktadır. Ayrıca, kaliteli ürünler ortaya çıkarmak adına otomasyon, endüstriyel alanında bir devrim olarak artık tüm firmaların mecburi bir biçimde geçmesi gerektiği teknolojik bir sistemdir. Yani kısacası firmalarını ayakta kalması için ve rekabette kalabilmesi adına mutlaka otomasyon sistemine geçmesi gerekmektedir.

 

Özellikle tasarruf sağlayıcı olarak dikkat çeken otomasyon sistemi sayesinde, makinelerle insan gücü arasındaki denge sağlanmak suretiyle iş paylaşımı yapılmaktadır. Bu sayede daha dengeli ve kaliteli çalışmalar gerçekleştirilmektedir. Kendi kendine hareket eden bir sistem olarak da tarif edilecek olan üretim otomasyonu, insan gücü ile birlikte makine işleyişini bir araya getirmek suretiyle artık insanoğlunun vazgeçilmez bir parçası haline gelmiş durumdadır. Bilişim teknolojisi kapsamında ve yönetimsel anlamda insana ihtiyaç duyulmadan çok daha hızlı ve seri bir şekilde daha kaliteli bir ürün gerçekleştirilmesi adına otomasyon bir devrim olarak da nitelendirilebilir.

üretim otomasyonu, üretim fotoğrafı, otomasyon fotoğrafı,

Üretim Otomasyonunun Önemi

Gün geçtikçe daha fazla küreselleşen ve çok hızlı bir biçimde gelişme gösteren üretim kapsamında dünya pazarı için üretim otomasyonu büyük bir önem taşımaktadır. Daha düşük maliyetlerde daha kaliteli ürünler ile birlikte daha hızlı ve güvenilir bir üretimin hedeflenmektedir. Mutlaka bilişim teknolojisi ile birlikte insan gücünü bir araya getirmek suretiyle dengeli bir çalışma sistemi sağlanmalıdır. Özellikle insan gücüyle yapılması mümkün olmayan ve çok büyük bir zaman kaybına sebep olan işler adına üretim otomasyonu ile yapılmalıdır. Makinelerin devreye girmesi ile daha seri ve daha hızlı bir şekilde çalışmalar yapılmaktadır. Bu sayede işçi masrafları azaltılmakta, maliyet düşmekte ve tasarrufun en iyi şekilde sağlanmasına fırsat tanınmaktadır.

Üretim Otomasyonu İle Birlikte Gelen Avantajlar

Özellikle üretim otomasyonu, sağladığı birçok değişik avantaj ile birlikte endüstri alanında oldukça fazla kullanılmaktadır. Bu sistem kapsamında ilk başta birtakım riskler göz önünde bulundurmak suretiyle bazı maliyetler ortaya çıkabilmektedir. Ancak olaya uzun vadeli bakıldığında çok büyük bir avantajlar sağlamaktadır.

Üretim ve takip sistemi kapsamında daha verimli çalışmaların alınması, daha büyük bir kar elde edilmesi, kaliteli ürünler ile birlikte hızlı ve güvenilir bir üretim sağlanması adına birçok avantaj üretim otomasyonu yanında gelmektedir. Özellikle yarım ve tam otomasyon sistemlerine göre firmaların durumları kapsamında gerçekleştiren bu işlem ile birlikte rakiplerin bir adım önüne geçme olanağı yakalanmış durumdadır.

 

İlginizi çekebilecek bir diğer yazımız: Neden Akıllı Üretim Yapılmalı?

Devamını Oku

makine-sanayi-gelisimleri

Makine Sanayi Gelişimleri​

Makine Sanayi Gelişimleri​ Endüstri 4.0 ile yüksek bir ivme kazandı. Özellikle insan gücüne bağlı üretim yapan fabrikaların akıllı fabrika sistemine geçmesiyle büyüme giderek arttı. Akıllı fabrikalar sayesinde eskiden x olan üretim 2x olmakla birlikte, harcanan maliyet daha da azaldı. Bu da sanayinin gelişmesine oldukça fayda sağladı.

Makine sanayi ülkemizde özellikle son yıllarda farklı üretim çeşitleriyle giderek gelişmektedir. Ülkemizde makine sanayinin temelleri 1920’li yıllarında atılmaya başlamıştır. İlk etapta özel sektörden ziyade devlet eliyle start vermiştir. Zamanla devletin bu girişimine özel sektörden de destek gelmiş ve birçok firma makine üretim sanayine yatırım yapmıştır. Devlet de özel sektörü yatırımlara çekebilmek için ara ara teşvik programları düzenlemiş ve özel sektörü cesaretlendirmiştir.​

Hiç şüphesiz makine imalat sektörü gelişimine devam etmiş; özellikle 1990’lı yıllarda ivme kazanmıştır. Günümüze geldiğimizde Türkiye’de makine ve makine ara parçaları, aksamları üretimi ciddi oranda gelişmiş ve iş hacmi artmıştır. Sektörün kalbi özellikle iş ve inşaat makineleri, tarım aletleri/makineleri ile sanayide kullanılan takım tezgâhları alanında atmaktadır. Tabi bu sektörler yanında, yan ve alt makine ve ekipman üretim sektörleri de mevcuttur.​

Endüstri 4.0 ile makine sanayi gelişimleri oldukça yüksek bir ivme kazanmıştır. Özellikle eski tip, insan gücüne bağlı üretim yapan fabrikaların akıllı fabrika sistemine geçişinden sonra büyüme oldukça artmıştır. Akıllı fabrikalar sayesinde eskiden x olan yıllık üretim 2x olmakla birlikte, harcanan yıllık maliyet daha da azalmıştır. Bu da sanayinin gelişmesine oldukça fayda sağlamıştır.​

Makine Sanayi Gelişimleri​ ve Türkiye’de Makine Sanayinin Geliştiği İller:

İzmir, Konya, Eskişehir, Gaziantep, Ankara, Bursa olarak gösterilebilir.​

Özellikle 2000’li yıllardan sonra Türk malına olan güvenin artması neticesinde, ihracat oranlarında ciddi artış olmuştur. Neredeyse dünyanın her ülkesine Türk makineleri gitmektedir. Bunun yanında, devletin yerli malını teşvikiyle de ithalatın önü ciddi oranda kesilmiştir. Bu gelişmeler de ülkeye ciddi anlamda ekonomik gelir sağlamıştır.​makina-snayi-gelisimleri

Akıllı fabrikalara geçiş aşamasında profesyonelce destek sağlayan A’dan Z’ye bu geçişi sorunsuzca kurgulayan ve uygulayan Prowmes, fabrikalardaki üretim maliyetini minimalize ederek 7/24 çalışan bir fabrikayı çok kısa sürede kurup teslim etmektedir.

Sektörün Sorunları Nelerdir?

Makine Sanayi Gelişimleri​ ve makine üretim sektörünün önündeki en büyük handikap, ara eleman sıkıntısıdır. Üretimde ara elemana olan talep karşılanamamakta ve bu da sektörü olumsuz olarak etkilemektedir. Bu anlamda firmalar bazen kendi okullarını açarak, ara eleman açığını bu yolla gidermeye çalışmaktadırlar. Lakin endüstri 4.0 devrimi ile birlikte teknoloji gelişmeler ışığında akıllı fabrikalar gün yüzüne çıkmıştır. Ara eleman sorununu ortadan kaldıran bu akıllı fabrikalarda 7/24 çalışma yapılması mümkündür. Personel sayısı azaltılarak yıllık maliyet düşmekte olup buna orantılı olarak fabrika verimliliği de artmaktadır. ​makine-sanayi-gelisimleri

Teknolojiye yatırım yapan makine sanayisi içerisinde firmalar akıllı fabrikalara geçtiklerinde bir çok büyük sorun ortadan kalmaktadır. Yanlış üretim, fire verme, eksik veya fazla hammadde kullanma, personel hatası ile üretimin durması vb durumlar ortadan kalmaktadır.​

Ayrıca, devlet tarafından bölgesel olarak oluşturulan teşvikler de son yıllarda yatırımlara yeni bir ivme kazandırmıştır. Ar-ge yapan firmalara da TÜBİTAK ve KOSGEB aracılığıyla ciddi anlamda proje bazlı hibeler verilmektedir. Özellikle makine sektöründe üretim yapan KOBİ tanımına giren işletmeler için farklı teşvik uygulamaları vardır.​

Birçok sektöre lokomotif olan makine üretimi sektörünün daha fazla desteklenmesi için girişimler yapılmaktadır. Prowmes olarak makine sanayisinin gelişimi için fabrikalarınızı son teknoloji sistemler ile donatarak üretim verimliliğinizi artırmanızı hedeflemekteyiz.​

İlginizi çekebilecek bir diğer yazımıza ulaşmak için lütfen aşağıdaki bağlantıya tıklayınız.​

MAKİNELEŞME NEDİR?

Devamını Oku